English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
19 lipca 2012
W drodze do Canaan

W 2010 roku Chile nawiedziło trzęsienie ziemi. Dwa miesiące później Sebastián Lelio miał już gotowy scenariusz do filmu, którego historia rozgrywa się w krajobrazie dotkniętym przez katastrofę.

Ruiny domów, postapokaliptyczne pejzaże, ciała martwych ludzi są tłem dla "bycia w drodze" głównego bohatera - więźnia, który dzięki trzęsieniu ziemi wydostał się na wolność. Manuel udaje się do domu rodzinnego, aby odnaleźć swoją żonę i córkę. Na miejscu znajduje jedynie martwe ciało matki. Wyrusza w dalszą podróż. Samotność jego wędrówki zostaje zakłócona przez niezwykłe spotkanie z uwięzionym w klatce tygrysem. Manuel postanawia go uwolnić. Darowana wolność staje się jednak dla zwierzęcia wyrokiem śmierci. Na swej drodze spotyka również farmera, z którym w oparach wielkich słów oraz alkoholu rozmawia na tematy ostateczne - o boskiej woli, ludzkiej małości, winie, karze, przebaczeniu. Ta mała "wielka improwizacja", bez scenariusza, w całości oparta na inwencji aktorów, przerywa ciszę, która dotąd towarzyszyła wędrówce bohatera.

Reżyser "Roku tygrysa", znany nowohoryzontowej publiczności z filmu "Święta rodzina", pyta o obecność Boga w świecie już nie wielkich narracji, tylko wielkich katastrof, które co jakiś czas nawiedzają różne zakątki ziemi. Czy rację mają ci, którzy doszukują się w nich boskiej kary za grzechy ludzkości, czy też ci, co widzą w nich wyłącznie kaprys natury, a tym samym negują istnienie Boga?

Reżyser nie daje odpowiedzi na to pytanie, zestawia jedynie słowa księdza oraz pijanego farmera z obrazami świata po interwencji natury.

Jeszcze ciekawszym wątkiem, który decyduje o oryginalności filmu, jest kwestia wolności. Wyrok śmierci, samotność, lęk przed tym, co na zewnątrz, poza strefą oswojonego zniewolenia - w obrazie chilijskiego reżysera definiują znaczenie wolności. Widać to szczególnie wyraźnie w ostatnich scenach, a słychać w towarzyszącej im piosence "I'm on my way to Canaan's land".

Wędrówka Manuela to jak podróż przez czyściec, to droga z książki McCarthy'ego, może nie tak drastyczna i naturalistyczna w swym przebiegu, ale równie przygnębiająca, bo przebyta w samotności, w lęku, a przede wszystkim w realnie istniejących "dekoracjach" po katastrofie.

Katarzyna Waletko

"Rok tygrysa"

Dziś, godz. 20.00, Helios 8

20 lipca, godz. 13.15, Helios 9

29 lipca, godz. 10.15, Helios 9

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›