English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
19 lipca 2012
Muzyczne emocje w klubie Arsenał

Przed nami 11 wieczorów muzycznych w klubie festiwalowym. Mnóstwo wspaniałej muzyki, artyści z całego świata: klasycy i debiutanci.

Mimo że w tym roku nie będzie mainstreamowych gwiazd (jak Nick Cave czy Mike Patton), czeka nas mnóstwo muzycznych wrażeń. Najważniejsze zaplanowano w pierwszą i drugą sobotę festiwalu. 21 lipca gwiazdą będzie Bill Laswell z projektem The Blixt. Znakomity multiinstrumentalista i producent ma na koncie prawie tysiąc płyt. Współpracował z wielkimi, jak Mick Jagger czy Peter Gabriel, z klasycznymi już osobowościami muzycznej awangardy, jak Laurie Anderson i Yoko Ono, gigantami jazzu (Herbie Hancock, John Zorn), rocka (Santana) i muzyki elektronicznej (DJ Spooky). Produkował pośmiertne płyty Milesa Davisa czy Boba Marleya. Nie ma dla niego stylistycznych barier, o czym świadczy jego nowy projekt, The Blitz. Laswell zaprosił do tria znakomitego gitarzystę jazzowego Raoula Bjorkenheima (znanego ze współpracy z Edwardem Vesalą) i perkusistę Morgana Agrena (ma w dossier grę w zespole samego Franka Zappy). Ich pierwsza płyta to oryginalne połączenie estetyki hardcore-dub, fusion i avant-progressive, a koncerty to ponoć wydarzenie jedyne w swoim rodzaju.

Tydzień później, 28 lipca, wystąpi słynny duet CocoRosie. Już prawie dekada minęła od fonograficznego debiutu "La Maison de Mon Reve", dzięki któremu siostry Sierra i Bianca Casady okrzyknięto muzycznym objawieniem nowego wieku. Dziś mają w dorobku cztery płyty i mocną pozycję na światowej scenie muzyki alternatywnej. We Wrocławiu zaprezentują projekt "We Are On Fire" - tak samo zatytułowany jak najnowszy singel, nagrany z udziałem Dave'a Sitka (TV on the Radio) oraz Antony'ego Hegarty'ego (Antony and the Johnsons). Sitek ani Hegarty nie dojadą do Wrocławia, ale na scenie pojawi się Rajasthan Roots - grupa muzyków z Indii, koncertująca z siostrami od kilku miesięcy, oraz beatboxer TEZ. Na ten koncert nie ma już biletów.

Fani muzyki lat 90. ucieszą się z przyjazdu brytyjskiej grupy Senser. W tym roku mija 20 lat od ich scenicznego debiutu. Zespół, tak jak na początku, z odwagą i wyobraźnią łączy ciężkie gitarowe brzmienia z hip-hopem i tanecznymi rytmami, tworząc przy okazji sugestywny, hipnotyczny show (koncert w środę o godz. 22).

Peaches to niekwestionowana królowa estetyki electroclash i jedna z największych prowokatorek i skandalistek w całej historii światowej popkultury. To postać kultowa, ikoniczna, kontrowersyjna. Takie też są jej koncerty, o czym przekonamy się w piątek 27 lipca. Kilka dni wcześniej, w poniedziałek, wystąpi norweska wokalistka Hanne Hukkelberg, znana nie tylko z piosenki promującej film "Opowieści z Narnii. Książę Kaspian".

Nie zabraknie również muzyków z Polski. Już dziś, na otwarcie cyklu DJ Night, specjalny audiowizualny show szykuje projekt Kickbeat (godz. 21).

Marcin Babko

Klub festiwalowy na dziedzińcu Muzeum Miejskiego w Arsenale (ul. Cieszyńskiego 9)

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›