English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na Horyzoncie", nr 2
20 lipca 2012
Przygodowe kino dokumentalne

Taką biografią można by obdzielić kilka osób. Natalia Rolleczek, pisarka, która starszym pokoleniom kojarzy się jedynie ze szkolną lekturą „Drewniany różaniec”, to jednak autorka kilkudziesięciu powieści, a także sztuk dramatycznych.

W wieku 93 lat stała się bohaterką filmu „Tala od różańca” i zapowiedziała swoją wizytę na festiwalu. Będzie gościem seansu 22 lipca.

Jej pierwsza książka, wydana w latach 50., stała się dla niej przekleństwem. Została odczytana jako krytyka zakonu felicjanek i włączono ją do kanonu szkolnych lektur. Później zekranizowali ją Ewa i Czesław Petelscy. Po latach książka trafiła na księgarskie półki, ponownie wywołując dyskusje.

W dokumencie zrealizowanym przez Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego nie tylko pojawiają się unikatowe archiwalia, wypowiadają się osoby bliskie pisarce, a także jej ideowi oponenci. Głos zabiera również autorka, mówiąc o swoich rozterkach duchowych, perypetiach z cenzurą, o swojej bardzo osobnej wizji świata i człowieka.

Sławomir Rogowski, współautor filmu: - Film jest historią długiego i barwnego życia znakomitej pisarki. Postaci niejednoznacznej, uwikłanej w historię, pokazującej zawiłe losy polskiej inteligencji po II wojnie światowej. Jej życie to pasmo przygód, czasami dość fantastycznych, pełne zwrotów akcji, zmiany postaw. Do dziś autorka zachowała niezwykły dar opowiadania i zmysł obserwacji. Napisała 21 książek, kilka utworów scenicznych. Są wysokiej próby literaturą młodzieżową i historyczną. „Drewniany różaniec” przyniósł jej sławę, ale i piętno „stalinówki”.

MON

„Tala od różańca”

Dziś, godz. 13, Helios 6

22 lipca, godz. 16, Helios 6

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›