English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 4
22 lipca 2012
Powiedzcie, że miałam cudowne życie

JOANNA OSTROWSKA

Wiedeńska rezydencja Wittgensteinów. W jednej z komnat Ludwig Wittgenstein czyta książkę, ubolewając nad swoim życiem. Zastanawia się nad klątwą, która dotknęła jego rodzinę. Wspomina o perwersji i homoseksualizmie. W jego historii dominuje postać brata Rudiego, który popełnił samobójstwo. Wittgenstein boi się rzeczywistości. Jedyną osobą, z którą może szczerze porozmawiać, jest Georg.

„MS 101” to tytuł dziennika Wittgensteina, który filozof zapisywał kodem od września 1914 roku, podczas pierwszej wojny światowej. W latach 1914–1915 przebywał w Krakowie. Odbywał służbę na okręcie patrolowym „Goplana”. Chwilę wcześniej do galicyjskiego miasta przybył młody austriacki poeta Georg Trakl. Panowie nigdy wcześniej się nie spotkali. Trakla łączyła z Wittgensteinem zależność czysto finansowa. Filozof proponował Traklowi – podobnie jak Rilkemu – artystyczne stypendium. Od tego momentu rozpoczęła się prywatna korespondencja. Kraków miał być miejscem spotkania i spełnienia tej znajomości. 

Niestety, idyllę przerywa samobójstwo młodego austriackiego poety. Wittgenstein przybywa do szpitala za późno. Szybko rzuca się w wir innej znajomości. Korespondencja z domniemanym kochankiem, Davidem Pinsentem, uspokaja wystraszonego rodzinną klątwą filozofa.

Tę historię odkrywa przed widzami Karol Radziszewski, artysta sztuk wizualnych. „MS 101” można potraktować jako próbę jej rekonstrukcji. Z drugiej strony „sztucznie” wykreowany za pomocą blue boxa obraz zostaje zdominowany przez komentarz z offu, który odczytuje Stanisława Celińska. Jej głos jest wskazówką dla bohaterów. Kiedy scenografia znika, na tle niebieskiego płótna zostaje tylko półnagi mężczyzna. Jego wizerunek staje się brakującym ogniwem w historii Wittgensteina i Trakla. 

I jeszcze jedno. Wychodzi na to, że od kilku lat mieszkam razem z Ludwigiem Wittgensteinem vel Michałem Zygmuntem. 

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›