English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 4
22 lipca 2012
Różowa książka pełna filmów

Żelazny punkt każdego festiwalu filmowego, czyli katalog, w tym roku wykracza poza obowiązkowe minimum. 

Oprócz jazdy obowiązkowej – szczegółowych informacji o festiwalowych filmach i ich twórcach, muzycznych ucztach w Klubie Festiwalowym w Arsenale i wydarzeniach towarzyszących Nowym Horyzontom – tegoroczny katalog wzbogacił się o wiele esejów poświęconych bohaterom retrospektyw i festiwalowym sekcjom. 

Jakub Majmurek uważnie przypatruje się kinematografii meksykańskiej, Błażej Hrapkowicz próbuje odnaleźć granice wolności u Ulricha Seidla, a Ludwika Mastalerz kreśli wizję kina według Carlosa Reygadasa. 

W katalogu znaleźć można też wnikliwą analizę twórczości bohaterów pozostałych festiwalowych retrospektyw: Dušana Makavejeva, Witolda Giersza, Petera Tscherkassky’ego i wreszcie – Eve Heller. Po meandrach sekcji Trzecie Oko oprowadza widzów selekcjonerka Ewa Szabłowska, a Rafał Pawłowski przypomina o ideach stojących u podstaw Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. O profesjonalnych filmowych kłamcach, czyli sekcji Mockumenty, Piotr Czerkawski i Bartosz Czartoryski rozmawiają z prof. Chizem Zeligiem z Uniwersytetu Harvarda. Jan Topolski z kolei zbudował alfabet dźwięku, który z pewnością przyda się uczestnikom Nowych Horyzontów Języka Filmowego – a w nim takie smaczki, jak akuzmatony, akuzmabyty i inne (np. hałas fundamentalny).

Staranny dobór tekstów i wysmakowane opracowanie graficzne pozwalają wierzyć, że kolejne nowohoryzontowe katalogi będą nie tylko cennym źródłem informacji o filmach, ale i unikatowymi książkami artystycznymi. Wszystkie teksty w katalogu są także w wersji angielskiej, a sam katalog – w cenie 25 zł dla posiadaczy karnetów i 35 zł dla reszty świata – można kupić m.in. w kinie Helios i Teatrze Lalek. 

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›