English
Po festiwalu

Wędrując po ulicach SeuluWędrując po ulicach Seulu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 5
23 lipca 2012
Niepokojący Seul w konkursie

27-letni reżyser osadził swój film w stolicy Korei Południowej. Moloch zamieszkany przez ponad 10 milionów ludzi staje się więzieniem dla dwójki głównych bohaterów.

Jun, nielegalnie pracujący ze swoją znajomą na stacji benzynowej, zmuszony jest żyć samodzielnie i znosić znęcającego się nad nim szefa. Początkowo bardzo buntowniczy i sprzeciwiający się roli ofiary, zmienia nastawienie, świadomie wybierając prostą ścieżkę pokory. Ta krótka, zakończona szokującą puentą nowela, zestawiona zostaje z historią Hyeona – zamkniętego w „złotej klatce” kochanka bogatego biznesmena. W umieszczonym na wysokim piętrze wieżowca apartamencie godziny płyną zbyt wolno. Sen przynosi zmęczenie, a wyczekiwane przez dojrzałego mężczyznę zbliżenie staje się dla młodego chłopca zwykłą koniecznością.

We wszystkich miejscach, jakie odwiedzają bohaterowie, panuje bezustanny chłód. Bezsłoneczne zakątki ulic, podobnie jak minimalistyczny wystrój mieszkania, toną w przygnębiających szarościach. Kim Kyung-mook nie operuje środkami filmowymi w nachalny sposób. W zamian za to emocje bohaterów podpowiadane są widzom przez nadmiernie rozdygotaną kamerę lub długie panoramy okalające szczyty budynków.

Losy bohaterów splatają się na kilku poziomach filmu: fragmenty powieści tworzonej przez Hyeona dopełniają sceny z Junem i jego koleżanką z pracy. Zamknięty w pustym mieszkaniu chłopiec wędruje po ulicach Seulu, korzystając z internetowego przewodnika. Punkty, jakie wyznacza na mapie, to miejsca odwiedzane przez parę imigrantów. Między scenami, w których podziwiamy ich zmagania z rzeczywistością, reżyser wplata dodatkowy materiał, który z każdą kolejną sceną przybliża nas do odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące młodych mężczyzn.

Natalia Kaniak

„Rzeczy niczyje”

Dziś, godz. 16.15, Helios 9

24 lipca, godz. 13.15, Helios 9

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›