English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 5
23 lipca 2012
Helios. Na początek Akademia Polskiego Filmu

Przyzwyczailiśmy się, że multipleksy serwują zwykle lekkostrawne hollywoodzkie blockbustery. Od września w Heliosie Nowe Horyzonty nie tylko znajdzie się miejsce na klasykę filmową, ale i na naukę o kinie.

Startująca w październiku Akademia Polskiego Filmu to szansa na uzupełnienie braków w wiedzy o polskiej kinematograficznej przeszłości, ale też możliwość zaliczenia przedmiotu akademickiego. Dwuletni kurs, którego inicjatorem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, a organizatorem we Wrocławiu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, pozwala studentom kilku uczelni, które zgłosiły swój udział w projekcie, na zdobycie wpisu w indeksie. Egzamin lub zaliczenie nie powinny stanowić problemu, bo w przetarciu szlaków przez XX-wieczną historię naszej kinematografii pomogą filmoznawcze autorytety z uniwersytetów, a także zaproszeni twórcy. Dzięki przedsięwzięciu we Wrocławiu pojawią się najlepsi krajowi teoretycy filmu, na czym skorzystają nie tylko studenci, ale także wrocławianie w charakterze wolnych słuchaczy. Bo, jak zdradza dr Rafał Marszałek, konsultant naukowy kursu: – Akademia otwiera się przed tymi wszystkimi, którzy chcieliby scalić i pogłębić historyczną wiedzę o rodzimym filmie.

W obejmującym cztery semestry programie zmieściła się cała XX-wieczna historia polskiego filmu – od „Pruskiej kultury” z 1908 roku aż po „Dług” Krzysztofa Krauzego i „Wojaczka” Lecha Majewskiego. Poza przedstawieniem twórczości najważniejszych autorów i kierunków, popularnych gatunków i powszechnie podejmowanych tematów prowadzący sięgną również do mniej oczywistych wątków, które nadal – jak istnienie w Polsce nowej fali – budzą spory i wywołują dyskusje. Słuchacze muszą się przygotować na rozmowy o czasie i przestrzeni w filmach Hasa, ale również na analizy porównawcze filmów Szulkina i Machulskiego. 

Każde zajęcia będą kończyły projekcje dwóch omówionych wcześniej filmów. Już sama możliwość obejrzenia całej klasyki polskiego filmu w kinie, gdzie nie będą nam przeszkadzały dźwięki domowego ogniska, jest nie lada atrakcją. Do tego należy jeszcze dodać, że części z zaplanowanych w programie kursu filmów nie można na co dzień zobaczyć na dużym ani nawet telewizyjnym ekranie, bo kopie najstarszych polskich produkcji udostępniane są niezwykle rzadko, i to tylko na specjalne okazje. 

Od 10 września studenci zainteresowani udziałem w spotkaniach będą mogli zapisywać się na kurs poprzez stronę www.heliosnh.pl. 

Patryk Tomiczek

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›