English
Po festiwalu

Piękne ujęcia zimy z pewnością urzekną widzówPiękne ujęcia zimy z pewnością urzekną widzów
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 6
23 lipca 2012
Monotonia czekania na lepsze czasy

Do dzieła Panahbarkhody Rezaeego z łatwością można przypiąć takie metki, jak „slow cinema”, „minimalizm” czy „neomodernizm”. Siedemdziesięciominutowy seans filmu „Córka… Ojciec… Córka…” upływa wszak pod znakiem długich, utrzymanych w czarno-białej tonacji ujęć, wizualnych repetycji oraz zredukowanego do minimum dialogu. Warto poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Rezaee robi kino z pozoru podobne do dokonań Béli Tarra. Pomimo że na plan pierwszy wysuwają się tu wysmakowane zdjęcia, irański reżyser nie stroni jednak od kontekstu politycznego. 

Opowiada historię starzejącego się ojca i jego córek, mieszkających gdzieś na irańskiej wsi. Na tle pokrytego śniegiem, pustynnego krajobrazu rozgrywa się podskórny dramat samotności i wykluczenia. Rezaee pochyla się nad starością, prowincjonalnością, nad sytuacją kobiet wreszcie. Portretuje swoich milczących, zmęczonych życiem bohaterów w codziennych sytuacjach. Ojciec sprzedaje benzynę, córki polują na ptaki. Żyją w atmosferze oczekiwania na nieuchronny koniec. Ulgę może przynieść jedynie śmierć. Jednak bohaterowie filmu jej nie zaznają, oczekiwanie trwa i nawet znaczne życiowe zmiany nie potrafią go przerwać.

Rezaee swoją artystyczną karierę rozpoczynał od fotografii i z niezwykłą pieczołowitością podchodzi do wizualnej strony filmu. Perfekcyjnie zakomponowane kadry i statyczne ujęcia sprawiają wrażenie obcowania z wprawioną w ruch serią fotografii. „Córka… Ojciec… Córka…” to prawdziwa uczta dla oka. Budzące zachwyt piękno kolejnych obrazów kontrastuje jednak z bezbarwnością portretowanej rzeczywistości.

Paweł Świerczek

„Córka… Ojciec… Córka…”

24 lipca, godz. 16.15, Helios 9

25 lipca, godz. 13.15, Helios 9

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›