English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 6
23 lipca 2012
Potwór z jeziora


Joanna Ostrowska

Plotka głosi, że jeden z tegorocznych bohaterów festiwalu do ostatniej chwili zastanawiał się, czy ma wybrać się do Wrocławia. Artysta jest miłośnikiem ogrodnictwa, uwielbia pielęgnować swoje drzewka owocowe. Pozbawienie sadu opieki przez kilka dni mogłoby się zakończyć katastrofą. Na szczęście z pomocą przyszedł doświadczony ogrodnik, którego opłaca zapraszający. Wszystko dla spokoju ducha uznanego artysty.

W przypadku Wernera Herzoga nie ma mowy o wyciszeniu i chwili wytchnienia w poszukiwaniu inspiracji. Zaledwie kilka miesięcy temu, na Berlinale, odbyła się premiera dokumentu „On Death Row”. Herzog rozmawia z ludźmi skazanymi na śmierć. Zastanawia się nad ich winą i za wszelką cenę pragnie przeprowadzić śledztwo w celu odkrycia tajemnicy tych najbardziej niebezpiecznych obywateli. W przeciwieństwie do „celi śmierci” szkocki projekt z 2004 roku miał być odskocznią od ciężkich tematów. Poszukiwanie mitologicznego stwora w szkockim jeziorze można potraktować jako dobrą wymówkę. Herzoga interesują przede wszystkim przyczyny zbiorowej ułudy. Dlaczego wszyscy z uporem maniaka wierzą, że potwór z Loch Ness istnieje? 

Dokumentalną ekspedycję wspomaga niezależny producent Zac. Na dokładkę Herzogowi towarzyszą młodzi dokumentaliści śledzący mistrza w trakcie pracy. To dzięki nim oglądamy Herzoga w „Incydencie w Loch Ness”. To ich kamera zdradza przekręty załogi i rejestruje rozmazane kształty potwora. Mimo swojej służebnej wobec mistrza roli to właśnie oni, nieznani, niezależni, będą ofiarami spotkania z mitologią. 

W finale Herzog definitywnie wycofa się z projektu. Spróbuje zapomnieć o tragedii na jego własnym planie filmowym. Szalonego producenta wymaże z listy swoich kontaktów i pewnie do końca życia pamiętać będzie dzielnych, młodych dokumentalistów. 

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›