English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 7
25 lipca 2012
Świat z dachu samochodu

Szerokie martwe pejzaże przesuwające się za oknami samochodu, pogrążona we wzajemnej niechęci para i dzieci, które obserwują rozpad związku – Dominga Sotomayor Castillo opowiada historię niewesołą, ale niepozbawioną melancholijnego uroku.

„Od czwartku do niedzieli” to długo wyczekiwane dziecko. Reżyserka Dominga Sotomayor Castillo pracowała nad tym filmem cztery lata. To była jej pierwsza pełnometrażowa fabuła. Wcześniej miała w dorobku kilka krótkometrażówek, wysoko ocenionych przez branżę filmową. Dzięki nim dostała się na Berlinale Talent Campus i na stypendium Cinéfondation w Cannes.

„Od czwartku do niedzieli” oparła na wspomnieniu z dzieciństwa. „Kilka lat temu znalazłam zdjęcia z rodzinnej wycieczki. Na jednym z nich była dwójka dzieci podróżująca na dachu samochodu, z trudem opierająca się wiatrowi. To była sytuacja niezwykła i niebezpieczna. Dzieci na tym zdjęciu to ja sama i mój kuzyn. Samochodem jadą moi rodzice. Poczułam, że to bardzo interesujące – dwie zupełnie różne wyprawy w jednej” – opowiada reżyserka o swoim debiucie. Film oparła na kontraście dwóch światów. Rodzice tkwią w nieustannym zamknięciu. Nie tylko dlatego, że to przede wszystkim do nich należy wnętrze samochodu. Zamknięci są przede wszystkim w swojej toksycznej relacji, przekonani, że echa ich konfliktu nie docierają do dzieci. Jest inaczej.

Niezwykli są aktorzy zaangażowani przez reżyserkę, szczególnie ci dziecięcy. Efekt jest tym bardziej zaskakujący, że autorka nie zorganizowała ani jednego castingu z prawdziwego zdarzenia. Swoich aktorów wybierała intuicyjnie. Znakomitą Santi Ahumadę odtwarzającą rolę córki skonfliktowanego małżeństwa znalazła na przykład na basenie, na który wybrała się z młodszą siostrą.

Równoprawnym bohaterem tej smutnej, ale niepozbawionej uroku opowieści jest surowy, suchy chilijski pejzaż, przesuwający się za oknami samochodu. Duża w tym zasługa wysmakowanych zdjęć Bárbary Álvarez, jednej z najbardziej cenionych południowoamerykańskich operatorek.

Iwona Sobczyk

„Od czwartku do niedzieli”
Dziś, godz. 16.15, Helios 9
Jutro, godz. 13.15, Helios 9

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›