English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 7
25 lipca 2012
Akademia Filmowa: szkoła kina we Wrocławiu


Akademia Filmowa we Wrocławiu, która 9 października ruszy w kinie Helios Nowe Horyzonty, to nie tylko okazja do obejrzenia na dużym ekranie niemal dwustu arcydzieł światowej kinematografii, ale też szansa uczestniczenia w wykładach prowadzonych przez największe autorytety w kraju.

Do udziału zachęca doktor Małgorzata Kozubek, kurator Akademii: – Akademia Filmowa daje szansę poszerzenia i usystematyzowania wiedzy o historii kina.
Do tych zalet trzeba dodać 30-letnią tradycję warszawskiej Akademii Filmowej, gdzie prowadzone przez profesora Aleksandra Jackiewicza zajęcia owiane są legendą. To właśnie tam swoje horyzonty poszerzali dzisiejsi krytycy, a nawet dyrektor MFF T-Mobile Nowe Horyzonty – Roman Gutek. Wysoka jakość zajęć pozwoliła wykształcić kadrę specjalistów zajmujących się dziś kinem. Czy tak będzie we Wrocławiu? Na efekty trzeba poczekać, jednak już teraz można usłyszeć, że udział w Akademii deklarują nie tylko mieszkańcy miasta.

– Studiuję kulturoznawstwo i organizację produkcji filmowej i telewizyjnej w Katowicach, więc z kinem jestem związana zawodowo. Zależy mi na poszerzaniu wiedzy, a zajęcia w Akademii na pewno mi na to pozwolą – mówi Katarzyna Tymusz z Katowic.

Akademia jest adresowana do wszystkich zainteresowanych historią X Muzy. A studenci wybranych wrocławskich uczelni dodatkowo mogą liczyć na zaliczenie udziału w spotkaniach jako zajęć fakultatywnych.

W pierwszym semestrze poznają m.in. początki kina we Francji, filmową burleskę, pierwsze westerny oraz sylwetki Davida Warka Griffitha, Fritza Langa i Bustera Keatona. W przyszłości mogą spodziewać się kolejnych zajęć poświęconych autorom, stylom, kierunkom, gatunkom oraz rozwojowi narracji i estetyki filmowej. Od 10 września można zapisać się na kurs poprzez stronę www.heliosnh.pl.

Patryk Tomiczek

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›