English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 8
26 lipca 2012
W trasie po polskich kinach

Wybrane tytuły z tegorocznej edycji festiwalu przez kolejne miesiące trafiać będą sukcesywnie do kin w całej Polsce. Wśród nich filmy, które zdążyła docenić nowohoryzontowa publiczność.

Już jesienią na ekranach pojawi się dobrze przyjęty przez festiwalową publiczność dokument Matthew Akersa „Marina Abramović: artystka obecna”. 

Debiutujący w pełnym metrażu amerykański reżyser nie tylko pokazuje od kulis przygotowania słynnej performerki do indywidualnej wystawy w nowojorskim Museum of Modern Art, ale przede wszystkim odkrywa przed nami Abramović – człowieka. Zaglądamy w prywatne życie prowokatorki, która na naszych oczach odsłania własne przywary, radości i smutki. Nie tylko widzimy, jak omawia własną ekspozycję, ale także w codziennym życiu, jak choćby gotuje zupę. Nagrodzony w Sundance portret słynnej jugosłowiańskiej artystki mieszkającej w Nowym Jorku widzowie w całej Polsce będą mogli poznać od 5 października. 

Później, bo na początku przyszłego roku, rozpocznie się kolejna edycja objazdowego cyklu Nowe Horyzonty Tournée. 

Wśród festiwalowych tytułów, które dystrybuowane będą w polskich kinach, znajdą się propozycje samych organizatorów wrocławskiego festiwalu oraz filmy nagrodzone na tegorocznym T-Mobile Nowe Horyzonty. O tym, jakie filmy zdobędą uznanie jury festiwalowych konkursów i sympatię nowohoryzontowej publiczności, dowiemy się dopiero na zakończenie tegorocznej edycji. 

Natomiast już dziś wiadomo, które z filmów wybrali dla widzów sami organizatorzy. Nie zabraknie najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, wśród których znalazły się produkcje konkursowe z ostatniego festiwalu w Cannes. 

W kinach zobaczymy „Holy Motors” Léosa Caraxa oraz nagrodzone za scenariusz i najlepszą rolę żeńską „Za wzgórzami” Cristiana Mungiu. Będzie także można zobaczyć ostatni film bohatera tegorocznej retrospektywy Carlosa Reygadasa – „Post tenebras lux” oraz współprodukowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty „Sekret” Przemysława Wojcieszka. 

Patryk Tomiczek

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›