English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 8
26 lipca 2012
Druga młodość Mani

W 90 lat od premiery, w 2006 roku, u czeskiego kolekcjonera odnalazł się film, który nawet historykom i krytykom znany był tylko z opisów i notatek prasowych. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z Polą Negri w roli głównej w zeszłym roku objechała całą Europę. 

Dzisiaj w Rynku będą ją mogli zobaczyć wszyscy wrocławianie.

Film, który miał premierę w 1918 roku, nakręcił węgierski reżyser Eugen Illés. Był to jeden z pierwszych występów przed kamerą Apolonii Chałupiec, później znanej w środowisku filmowym jako Pola Negri. To ona jest tytułową Manią – pracownicą fabryki, która zakochuje się w młodym, dobrze sytuowanym kompozytorze. Specjaliści bardziej niż miłosną historię docenili jednak w filmie scenografię, stworzoną przez ekspresjonistę Paula Leni i zdjęcia, na których mimo trwającej wojny oglądamy spokojne, puste ulice Berlina. 

Nad rekonstrukcją filmu pracowało kilkanaście osób. Kompleksową rekonstrukcję przeprowadzono w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po siedmiu miesiącach intensywnej pracy „Mania” była gotowa. Zrekonstruowany film został po raz pierwszy pokazany we wrześniu ubiegłego roku w Filharmonii Narodowej, a projekcji towarzyszyła grana na żywo muzyka, skomponowana specjalnie na tę okoliczność przez Jerzego Maksymiuka. Wartość filmu jest niepodważalna, o czym świadczy choćby fakt, że był jednym z głównych projektów kulturalnych polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Dzięki temu w ciągu sześciu miesięcy zobaczyli go widzowie w Londynie, Berlinie, Madrycie i Paryżu. 

Pokaz na Rynku zacznie się o godz. 22. Będzie mu towarzyszyć muzyka na żywo, grana przez Wrocławską Orkiestrę Kameralną „Leopoldinum” pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Partnerem pokazu jest Filmoteka Narodowa.

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›