English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 9
26 lipca 2012
Terror wojny

Joanna Ostrowska

Wojna może wywoływać niechęć. Grupa zamaskowanych mężczyzn wywracających samochody to nocny koszmar wielu statecznych obywateli. Brak stałego miejsca zamieszkania, pogarda dla pieniędzy, afirmacja kradzieży są niewybaczalne. Na dokładkę maleńkie dziecko, które towarzyszy w akcjach członkom Wojny – obecność Kacpra jest gwarantem delikatniejszej reakcji służb porządkowych. 

Wojna powstała w 2008 roku. Andrei Gryazev, reżyser dokumentu „Jutro”, towarzyszył członkom grupy na przełomie 2010 i 2011 roku. Dokumentował ich akcje. Przy okazji nagrał materiał z życia prywatnego. 

Członkowie Wojny przypłacili akcję pod tytułem „Przewrót pałacowy” (samochody policyjne lądowały na dachach) kilkumiesięcznym aresztem. Pod koniec 2011 roku zostali poproszeni przez Artura Żmijewskiego o współkuratorowanie Berlin Biennale. Według Wojny sztuka współczesna nie może ciągle zadawać pytań. Zadaniem artysty jest szukanie odpowiedzi.

Akcje Wojny to szybkie, zdecydowane działania, które mają być reakcją na zachowanie władzy. Najpopularniejsza praca „Chuj FSB” (męski członek na zwodzonym moście naprzeciwko siedziby FSB w Petersburgu) trwała 30 sekund. W sprawie aresztowania Olega i Loni interweniował nawet Banksy, który wpłacił kaucję za uwolnienie aktywistów. 

W filmie Gryazeva najbardziej intrygująca jest codzienność, a najważniejszym, choć niemym bohaterem jest Kacper, którego policjant rosyjski postanawia wylegitymować w trakcie jednej z manifestacji i w konsekwencji założyć kartotekę. Kacper ma dwa latka, ale jest świadomy. Po ostatnim Berlinale, gdzie film Gryazeva był pokazywany w sekcji Forum, Kacper zażądał zadośćuczynienia za jego zdaniem nieprawne użycie wizerunku w filmie. Dwulatek przegrał sprawę, a oczekiwane czterdzieści tysięcy dolarów przeszło mu koło nosa... 

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›