English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 9
26 lipca 2012
Helios rusza na jesieni w nowej odsłonie. I olśni Wrocław festiwalami

Życie kulturalne wrocławian od września nabierze rozpędu. Na widzów Heliosa Nowych Horyzontów w odmienionym kinie czekać będą nie tylko najlepsze filmy z bieżącego repertuaru, ale wśród wielu propozycji także projekty, w których dotychczas mogli uczestniczyć tylko w innych miastach. Gospodarzem kina będzie Roman Gutek, który już pod koniec sierpnia na stałe zamieszka we Wrocławiu.

W tym roku organizatorzy T-Mobile Nowe Horyzonty dostarczą widzom jeszcze więcej pretekstów do okołofilmowych rozmów. Dlatego pomiędzy nowohoryzontowymi seansami można usłyszeć nie tylko opinie uczestników o obejrzanych filmach, ale także dociekania nad nowym wizerunkiem Heliosa i jego programową przemianą. Już teraz wiadomo, że wraz ze zmienioną formułą kina nie będą się w nim pojawiać hollywoodzkie blockbustery, a ich miejsce zajmą filmy ambitniejsze, i to nie tylko z bieżącego repertuaru. Już w najbliższych miesiącach wrocławianie mogą się spodziewać prawdziwego festiwalowego oblężenia. W kilka tygodni po otwarciu Heliosa Nowe Horyzonty oprócz zapowiadanych przez nas transmisji oper i kursów poświęconych polskiemu i światowemu kinu pojawią się w nim festiwale filmowe i muzyczne oraz przeglądy. Co będziemy mogli zobaczyć?

Od 2 października przez kilka dni trwać będzie przegląd niemieckich produkcji dokumentalnych i fabularnych o muzyce. A wszystko to za sprawą piątej edycji Avant Art Festival, które w tym roku otwiera się na kolejną dziedzinę sztuki – kino. Niedługo potem rozpocznie się następny festiwal, w którym muzyka odgrywa niebagatelną rolę. Od 12 października przez trzy dni wrocławianie będą mieli okazję poznać klasykę niemego kina ze stworzonym specjalnie na tę okazję podkładem dźwiękowym. W tym czasie odbędzie się bowiem Święto Niemego Kina, czyli festiwal filmów niemych z muzyką na żywo. Jeszcze w październiku (19-25 października) kino Helios Nowe Horyzonty zaprosi kinomanów na pierwszą edycję Festiwalu Filmów Koreańskich. W programie obok produkcji współczesnych znalazł się także przegląd doskonale znanego nowohoryzontowej publiczności Kim Ki-duka. Z kolei podczas repliki warszawskiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (27-30 października) będzie można obejrzeć siedem filmów wybranych z tegorocznej edycji. 

Wśród wielu propozycji przygotowano również, z okazji 70-lecia urodzin jednego z najważniejszych twórców niemieckiego kina, retrospektywę „Inne światy Wernera Herzoga” (23 listopada – 2 grudnia). A w niej nie tylko pokazy filmowe, ale również multimedialną wystawę i album monograficzny. W tym samym czasie trwać będzie w Heliosie replika 8. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!, podczas której, jak zapewniają organizatorzy, zobaczymy najlepsze filmy z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. To jednak dopiero pod koniec listopada, natomiast wcześniej spotkanie z kinematografią amerykańską, czyli American Film Festival (13-18 listopada). Informacji o wydarzeniach, które odbywać się będą w kinie Helios Nowe Horyzonty, można szukać na stronie www.heliosnh.pl. 

Patryk Tomiczek

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›