English
Po festiwalu

Na planie nauczycielskiej animacji (autorka: Anna Jochymek) Na planie nauczycielskiej animacji (autorka: Anna Jochymek)
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 10
27 lipca 2012
Nauczyciele do kamer start!

Podczas gdy jedni uczestnicy 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty siedzą w kinach, oglądając filmy, inni kręcą własne etiudy. Po raz kolejny w trakcie festiwalu odbywają się warsztaty dla nauczycieli. 

Warsztaty realizowane w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej powstały we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Patronat nad wydarzeniem sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Blisko dwustu nauczycieli zjechało do Wrocławia z całej Polski. Zainteresowani mieli do wyboru dwa profile warsztatów: dokumentalno-fabularne prowadzone przez Macieja Cuske i Jarosława Wszędybyła oraz animacyjne przygotowane przez Fundację 8 Życzeń. Uczestnicy podzieleni na kilka zespołów po opracowaniu własnych pomysłów wyszli w miasto kręcić swoje filmy.

Pod drzwiami hotelu Scandic spotkaliśmy zespół realizujący animację poklatkową. Rozstawione na chodniku plastelinowe krasnale zwracały uwagę przechodniów. Żmudna praca polegająca na ich przesuwaniu i fotografowaniu była dla uczestniczek warsztatów dobrą zabawą.

– Panie z mojej grupy same zrobiły modele i teraz je animują. Historia będzie opowiadała o krasnalach, które wybierają się na festiwal – opowiada pani Magda Bravo z Fundacji 8 Życzeń, opiekunka jednego z zespołów animacyjnych. 

– W tym roku warsztaty mają zupełnie inną formułę. Kiedyś były to tylko wykłady, teraz chcemy także nauczyć się realizować filmy, by przekazać potem tę wiedzę uczniom – mówi pani Danuta z Gdyni, stała bywalczyni nowohoryzontowych spotkań dla nauczycieli. Jej grupa właśnie wróciła z terenu z materiałem zdjęciowym.

Warsztaty odbywają się w dwóch turach. W ich trakcie zrealizowanych zostanie dwanaście filmów animowanych i dwadzieścia cztery dokumenty lub fabuły.

Paweł Świerczek

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›