English
Varia

Zespół punka reż. Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri PassiZespół punka reż. Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi
Ciekawostki z przestrzeni NH
31 lipca 2012
Zbigniew Libera uzasadnia werdykt jury konkursu "Filmy o sztuce"

W jury Międzynarodowego Konkursu "Filmy o sztuce" zasiadali: reżyserzy i artyści wizualni Zbigniew Libera i James Benning (Ścieżki, Zmierzch), aktorka i reżyserka Susanne Sachsse (m.in. The Raspberry Reich w reż. Bruce LaBruce) i selekcjonerzy festiwalowi Rebecca De Pas (FID Marseille) i Sean Farnel.

"Zbigniew Libera, przewodniczący jury: Mieliśmy duży dylemat i chcieliśmy przyznać dwie równorzędne nagrody, ale regulamin tego nie przewiduje. Nasze głosy były podzielone między dwa filmy. Być może piękno umocniło naszą determinację - Masao Adachi o intrygującej, eksperymentalnej formie, jest w pewnym sensie przełomowy. Brakuje mu jednak tego czegoś, uniwersalnego przesłania, którym naznaczony jest tradycyjnie zrobiony dokument o grupie muzycznej złożonej z downów. Pokazuje on nie tylko siłę punkrocka, czy skuteczność terapeutycznego działania sztuki, ale jest generalną metaforą współczesnego społeczeństwa. Ten film jest o nas, pokazuje, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni.

Jukka Kärkkäinen i Jani-Petteri Passi bez protekcjonalizmu sportretowali twórców z grupy Imieniny Pertti Kurikana. Choć nie zawsze panują oni nad czynnościami fizjologicznymi, nie rozwijają się standardowo, są inni i często wykluczani, to muzyka zmienia ich w artystów. Na scenie są świetni, autentyczni i mówią to, o czym przecież dobrze wiemy, a milczymy. O tym, że politycy kłamią, wykorzystują nas do swoich celów, oraz to, że każdemu człowiekowi potrzeba godności i szacunku."

Agata Saraczyńska: Punk Syndrom nagrodzony na Nowych Horyzontach ("Gazeta Wyborcza Wrocław")

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›