English

Sąsiedzkie dźwięki reż. Kleber Mendonça FilhoSąsiedzkie dźwięki reż. Kleber Mendonça Filho
Aktualności
01 sierpnia 2012
Uzasadnienia werdyktów jury konkursów 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

GRAND PRIX

Od czwartku do niedzieli (Thursday till Sunday) reż. Dominga Sotomayor Castillo / Chile, Holandia 2012

Od czwartku do niedzieli w reżyserii Domingi Sotomayor traktuje o obszernej i złożonej kwestii rozpadu małżeństwa w sposób subtelny i wyciszony. Problem oglądamy z punktu widzenia córki rozdartej między zrozumieniem, które łączy się z pewnego rodzaju utratą niewinności, a pragnieniem pozostania dzieckiem. Film wyróżnia się subtelnymi, lecz mocnymi zdjęciami, intensywną kreacją młodej bohaterki i narzuconymi sobie przez twórczynię ograniczeniami. W wieku 26 lat Sotomayor reżyseruje swój pierwszy film ze spokojem i pewnością i udaje jej się stworzyć dzieło filmowe, które jednocześnie trzyma w napięciu i porusza.

(jury: Urszula Antoniak, Naomi Kawase, Amat Escalante, Lav Diaz, Przemysław Wojcieszek)

FILMY O SZTUCE

Zespół Punka (The Punk Syndrome) reż. Jukka Kärkkäinen, Jani-Petteri Passi / Finlandia 2012

Jury przyznało nagrodę skromnemu filmowi, który pokazuje nam wartość sztuki, wzbogacającej i nadającej wagę kondycji ludzkiej. Jest to film zrobiony z godnością, sercem i duszą - i pozbawiony protekcjonalności. Wyrażamy solidarność z zespołem Pertti Kurikka Name Day i głośno krzyczymy... Pieprzyć Parlament!

(jury: James Benning, Zbigniew Libera, Susanne Sachsse, Rebecca De Pas, Sean Farnel)

FIPRESCI

Sąsiedzkie dźwięki (Neighbouring Sounds) reż. Kleber Mendonça Filho / Brazylia 2012

Za umiejętność wykreowania uczucia niepokoju u widzów dzięki fabule i niesamowitemu wykorzystaniu przestrzeni i dźwięku. Byłyśmy pod wrażeniem sposobu, w jaki odzwierciedlone są w filmie współczesne problemy społeczne Brazylii, gdzie traumatyczna wiejska przeszłość ma swoje odbicie w miejskich habitatach.

(jury: Alison Frank, Müge Turan, Aleksandra Salwa)

Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe (animacja)

Pomarańczarka reż. Marta Szymańska / Polska 2011

Pomarańczarka poruszyła nas i wywarła na nas wielkie wrażenie. Od znakomitego, ekspresyjnego wykorzystania tradycyjnych technik animacji, aż po bogaty i sugestywny dźwięk, film jest wzorcowym przykładem wielowarstwowej, pomysłowo zbudowanej opowieści skupionej na swoim temacie.

Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe (dokument)

Gwizdek reż. Grzegorz Zariczny / Polska 2012

Gwizdek to pięknie zrealizowany krótkometrażowy dokument, który wywarł na nas wrażenie na kilku różnych poziomach. Ten bezbłędny technicznie portret młodego sędziego piłkarskiego oddał podejście bohatera do gry, którą jest życie, w sposób wrażliwy i subtelny. Dzięki temu powstał film, z którego emanują ludzkie uczucia, ciepło i dowcip.

Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe (fabuła)

Echo reż. Marcin Filipowicz / Polska 2012

Uznaliśmy Echo za wybitną krótkometrażową fabułę. Do atutów tej mrocznej i pełnej napięcia opowieści o wycieczce ojca i syna do lasu należą dobre kreacje aktorskie, zapadające w pamięć zdjęcia i dźwięk, a także dająca się zdecydowanie odczuć atmosfera. Zgodnie z tytułem, Echo rozbrzmiewa jeszcze długo po pierwszym obejrzeniu i pozostawia trwałe, poruszające i otwarte wrażenie.

Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe (nagroda specjalna)

Saszka, Saszka reż. Michał Szcześniak / Polska, Rosja 2011

Ten dokument o trudnej relacji nastolatka z matką wywarł na nas mocne wrażenie. Pięknie wyreżyserowany w warstwie wizualnej film wykorzystał w poetycki sposób inscenizację, aby wskazać na złożoną dynamikę rodziny. Reżyser Michał Szcześniak pokazał się poprzez ten film jako obiecujący talent.

(jury: Florian Weghorn, Ed Lawrenson, Anna MacDonald)

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›