English
Varia

U. Antoniak, J. Naszewski (fot. Katarzyna Szwarc)U. Antoniak, J. Naszewski (fot. Katarzyna Szwarc)
Ciekawostki z przestrzeni NH
08 sierpnia 2012
Urszula Antoniak w Studiu Nowe Horyzonty

Relacja ze spotkania z Urszulą Antoniak, reżyserką filmów Nic osobistego i Code Blue podczas 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w ramach Studia Nowe Horyzonty:

"- Staram się bardzo świadomie podejmować wszelkie decyzje dotyczące moich filmów, nie uzależniając ich od producenta. Ok, producent musi być moim partnerem, ale mam własne przemyślenia, działam samodzielnie. Jeden z uczestników spotkania zapytał, dlaczego można określić decyzję robienia Code Blue jako samobójczą. -Pomyślałam, że nadarza się jedyna taka okazja w życiu, żeby po udanym debiucie zrealizować cokolwiek, co zechcę (...). Dlaczego Code Blue? Porusza bardzo ważny temat, który dobrze znałam, z powodu tego co przeszłam. Pomyślałam, że to dobry moment by zaryzykować jako filmowiec. Pierwsza realizacja była przeze mnie zrobiona mniej lub bardziej z premedytacją, teraz chciałam zaryzykować - artystycznie i prywatnie (...). Wszędzie gdzie prezentuję film ludzie mówią mi, że jest bardzo odważny, to już czyni film głośnym, pozycjonuje mnie na rynku kina art-house, a jest to spory rynek, jeśli spojrzeć globalnie - wspominała reżyserka, opowiadając o tym, jak trudno zaistnieć z filmem na festiwalu w Cannes. (...)

- Pracuję teraz nad nowym filmem i część dofinansowania otrzymałam od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na pewno przyczynił się do tego rozgłos, jaki towarzyszył moim poprzednim projektom. Film nad którym teraz pracuję wymaga ode mnie dużego poświęcenia, jestem więc bardzo wdzięczna PISF za wsparcie, co umożliwi mi staranie się o dalsze kwoty w innych krajach - mówiła reżyserka, opowiadając o swoim nowym filmie. - Strefa nagości będzie filmem o nastolatkach i uwodzeniu jako sztuce. Dwie dziewczyny w Amsterdamie - większa część filmu będzie realizowana na ulicach tego miasta. Chciałabym robić filmy o ideach, tak jak je kiedyś realizował Godard. Nie chodzi w tym przypadku o bohaterki, ale bardziej o to, czym jest uwodzenie, jak je widzę. To pojedynek szachowy, rozgrywający się w warstwie emocjonalnej.

- Częściowo scenariusz jest oparty na Dzienniku uwodziciela Kierkegaarda, niesamowitej książce, która krok po kroku mówi, jak uwodzić. To bardzo zimna i okrutna książka. W przypadku moich filmów mogę powiedzieć, że Nic osobistego powstało z serca, Code Blue - z trzewi, natomiast Strefa nagości powstaje z mózgu. Tutaj uwodzenie nie będzie miało nic wspólnego z emocjami, to czysta gra intelektu - podkreślała Antoniak. Prowadzący pytał autorkę Code Blue m.in. o to, czy czyta dużo książek - Mam wrażenie że w Polsce wciąż panuje moda na bycie inteligentnym, by coś wiedzieć. Kiedy rozmawiam z 20-latkami w Holandii rozmawiają oni np. o podatkach, są bardzo pragmatyczni. "Książki? Jakie książki?" - mówią najczęściej. Ja staram się czytać dużo, wyrosłam w kulturze czytania, chociaż teraz oglądam też całkiem całkiem sporo filmów."

więcej na stronie PISF

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›