English
Seanse
20 lipca, 16:15
29 lipca, 10:15
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
90
101
114
wyświetlanie: wszystkie
Rewolucja
Revolution / Revolución
reż. Mariana Chenillo, Fernando Eimbcke, Amat Escalante, Gael García Bernal, Rodrigo García, Diego Luna, Gerardo Naranjo, Rodrigo Plá, Carlos Reygadas, Patricia Riggen / Meksyk 2010 / 105’
napisy: polskie i angielskie

Obsada

Adriana Barraza, Cirillo Recio, Mónica Bejarano, Gerardo Trejo Luna, Heleanne Beltrán, Carmen Corral, Robert M. Martinez

Opis filmu

Ten nowelowy film powstał w prezencie od reżyserów na obchody stulecia meksykańskiej rewolucji. Bogactwo narodowej tożsamości i przepastność tradycji kina spotykają się w nim za sprawą jednego tematu. Rewolucja, oglądana okiem bezkompromisowych filmowców, niejedno ma imię. Jedni postrzegają ją jako historię jednostki, inni rozciągają perspektywę na bohatera zbiorowego. Niektórzy twórcy oddają się pilnemu tropieniu przebłysków rewolucji we współczesnym Meksyku, odkrywając, że nie zawsze są one nostalgicznym wspomnieniem. Czasami bywają uciążliwą częścią obecnej rzeczywistości. Każda nowela opakowuje treść w inną estetykę, raz czerpiąc ją z arcydzieł Buñuela, a kiedy indziej z klasycznych westernów, ujawniających tu niespotykaną dotąd finezję.

Urszula Lipińska

Krwawa i długotrwała rewolucja ukształtowała nowoczesne społeczeństwo Meksyku, jego instytucje społeczne i polityczne, ideologie, tożsamość – nigdy przy tym nie spełniając w pełni swoich obietnic budowy nowoczesnego, egalitarnego, demokratycznego narodu. W składających się na film nowelkach brak kostiumowych rekonstrukcji rewolucyjnych wydarzeń. Twórcy śledzą współczesne społeczeństwo, szukając w nim śladów rewolucji. Wielu z nich mierzy się z fundacyjnym, historycznym wydarzeniem w alegorycznych, symbolicznych obrazach. Ich stawką jest ukazanie rewolucji nie jako przegranej szansy, ale nieprzerwanie aktualnej nadziei otwierającej meksykańskie społeczeństwo na zmianę.

Jakub Majmurek

Informacje o reżyserach

Mariana Chenillo

Urodziła się w Meksyku w 1977 roku. Studiowała w Centro de Capacitación Cinematográfica w Mexico City na Wydziale Reżyserii. Pracowała przy wielu filmach jako asystent reżysera. Jako reżyserka i scenarzystka zadebiutowała filmem Pięć dni bez Nory.

Wybrana filmografia

2001 Preludio (short)

2003 En pocas palabras (doc., short)

2004 Mar adentro (short)

2008 Pięć dni bez Nory / Cinco días sin Nora / Five Days Without Nora

2010 Sklep firmowy / La tienda de raya / The Estate Store (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

Fernando Eimbcke

Reżyser i scenarzysta urodzony w Meksyku w 1970 roku. Ukończył reżyserię filmową na Centro Universitario de Estudios Cinematográficos. Rozpoczął karierę jako twórca wideoklipów i filmów krótkometrażowych. W długim metrażu zadebiutował filmem Sezon na kaczki, za który otrzymał wiele nagród. Następne dzieło reżysera – obraz Nad jeziorem Tahoe – zdobyło m.in. nominację do Złotego Niedźwiedzia oraz nagrodę FIPRESCI na festiwalu filmowym w Berlinie w 2008 roku.

Filmografia

1994 Disculpe las molestias (short)

1995 Perdón? (short)

1995 No todo es permanente (doc., short)

2002 La suerte de la fea… a la bonita no le importa / Weightwatch (short)

2004 Sezon na kaczki / Temporada de patos / Duck Season

2005 Perro que ladra (short)

2008 Nad jeziorem Tahoe / Lake Tahoe

2010 Powitanie / La bienvenida / The Welcome Ceremony (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

Amat Escalante

Urodził się w 1979 roku w Barcelonie, długo mieszkał w Guanajuato w Meksyku, obecnie przebywa w Los Angeles. Studiował montaż filmowy i dźwięk w Centro de Estudios Cinematográficos de Catalunya w Barcelonie i w Escuela Internacional de Cine y Televisión na Kubie. W 2002 roku jego krótki metraż zdobył nagrody dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera na festiwalu w Newport Beach oraz pierwszą nagrodę na festiwalu Voladero w Monterrey. W 2003 roku uhonorowano go na Berlinale za reżyserię Amarrados. Krew – jego pełnometrażowy debiut – został zakwalifikowany do sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2005 roku, gdzie został uhonorowany nagrodą FIPRESCI.

Filmografia

2002 Amarrados (short)

2005 Krew / Sangre / Blood

2008 Los bastardos / The Bastards

2010 Wiszący ksiądz / El cura Nicolás colgado / The Hanging Priest (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

Gael García Bernal

Jeden z najbardziej znanych aktorów meksykańskich młodego pokolenia. Urodził się w 1978 roku w Guadalajarze w Meksyku. Jego ojcem jest reżyser José Ángel García, a matką eksmodelka Patricia Bernal. Zagrał w takich filmach, jak Amores perros (2000), I twoją matkę też (2001), Dzienniki motocyklowe (2004) czy Babel (2006). Wystąpił u Almodóvara (Złe wychowanie, 2004), Gondry’ego (Jak we śnie, 2006), Jarmuscha (The Limits of Control, 2009) i u Scorsesego (Silence, premiera: 2013). Jako reżyser zadebiutował w 2007 roku pełnometrażowym filmem Déficit. Rok później, wraz z takimi reżyserami jak Jane Campion, Wim Wenders, Gaspar Noé, Gus van Sant czy Mira Nair, był współautorem filmu 8 analizującego realizację tzw. Milenijnych Celów Rozwoju, które w 2000 roku wyznaczyły sobie kraje ONZ (np. zlikwidowanie skrajnego ubóstwa i głodu, wzmocnienie pozycji kobiet czy zapewnienie równowagi ekologicznej środowiska).

Filmografia

2007 Déficit / The Last Party

2008 The Letter (segment in 8)

2010 Lucio (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

Rodrigo García

Urodzony w 1959 roku w Bogocie, reżyser filmowy i telewizyjny, operator, scenarzysta i producent. Zasłynął jako twórca uznanych seriali telewizyjnych, takich jak Karnawał (5 odcinków), Sześć stóp pod ziemią (5 odcinków) czy Terapia (21 odcinków). Jego debiutancki film Na pierwszy rzut oka zdobył nagrodę sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes w 2000 roku. Na festiwalu filmowym w Locarno w 2005 roku aktorki grające w jego Dziewięciu kobietach zdobyły Brązowego Leoparda, a sam reżyser sięgnął po główną nagrodę. Glenn Close, odtwórczyni głównej roli w jego filmie pt. Albert Nobbs, zdobyła nominację do Oscara. Jest synem znanego pisarza, Gabriela Garcíi Márqueza.

Wybrana filmografia

1999 Na pierwszy rzut oka / Things You Can Tell Just by Looking at Her

2002 The Tine Love Stories

2005 Dziewięć kobiet / Nine Lives

2008 Ocaleni / Passengers

2010 Siódma ulica i Alvarado / La séptima y Alvarado / 7th and Alvarado (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

2011 Albert Nobbs

Diego Luna

Urodził się w Mexico City w 1979 roku. Podobnie jak jego przyjaciel, Gael García Bernal, uchodzi za jednego za najwybitniejszych aktorów meksykańskich młodego pokolenia. Grał w takich filmach, jak I twoją matkę też (2001), Nikotyna (2003), Obywatel Milk (2008), Aurora i archanioł (2008). Nie stroni też od kina stricte komercyjnego, wystąpił m.in. w filmie Dirty Dancing 2. Jako reżyser zadebiutował w 2007 roku dokumentem J.C. Chávez o słynnym meksykańskim bokserze. Trzy lata później za film Abel zdobył nominację do nagrody jury za najlepszy obraz festiwalu w São Paulo, a na festiwalu w San Sebastián otrzymał nagrodę specjalną. Obecnie pracuje nad kinową biografią Césara Estrady Cháveza – bohatera mniejszości latynoamerykańskiej zamieszkałej w Stanach Zjednoczonych, jednego z czołowych aktywistów walczących o prawa obywatelskie i pracownicze migrantów, trzykrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla.

Filmografia

2007 J.C. Chávez (doc.)

2010 Abel

2010 Pacyfik / Pacífico / Pacific (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

Gerardo Naranjo

Meksykański reżyser, scenarzysta, aktor, operator i producent filmowy. Zadebiutował w 2001 roku krótkim metrażem pt. Perro negro. Trzeci film pełnometrażowy w jego reżyserii – Voy a explotar – był nominowany do nagrody Orizzonti na festiwalu w Wenecji w 2008 roku. Jego najnowsze dzieło, Miss Bala, na festiwalu w San Sebastián zdobyło nagrodę specjalną, było także nominowane do nagrody sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes oraz do Złotego Hugo na festiwalu w Chicago.

Wybrana filmografia

2001 Perro negro (short)

2002 The Last Attack of the Beast (short)

2004 Malachance

2006 Drama/Mex

2008 Voy a explotar / I’m Going to Explode

2010 R-100 (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

2011 Miss Bala

Rodrigo Plá

Urodził się w 1968 roku w Montevideo. Ukończył reżyserię w meksykańskim Centro de Capacitión Cinematográfica. Światowy rozgłos przyniósł mu krótkometrażowy film Novía mía, który uhonorowano na festiwalach w Biarritz i Guadalajarze. Za swoją kolejną krótkometrażówkę, El ojo en la nuca, otrzymał studenckiego Oscara. Jego pierwszy film fabularny, Zonę, nagrodzono na festiwalu w Wenecji za najlepszy debiut. Nakręconą w 2008 roku Pustynię we mnie uhonorowano aż ośmioma Arielami – nagrodami Meksykańskiej Akademii Filmowej.

Filmografia

1996 Novia mía / My Bride (short)

2001 El ojo en la nuca / The Eye on the Nape (short)

2007 Zona / La zona

2008 Pustynia we mnie / Desierto adentro / The Desert Within

2010 30/30 (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

2012 Opóźnienie / La demora / The Delay

Carlos Reygadas

Urodził się w 1971 roku, wychował w Mexico City. Ukończył studia prawnicze ze specjalizacją w prawie międzynarodowym. Porzucił karierę urzędniczą dla kina. Pierwszą krótkometrażówkę pokazał podczas belgijskiego konkursu dla niezależnych filmowców w 1999 roku. Trzy lata później zrealizował wedle własnego scenariusza Japón – pełnometrażowy debiut fabularny. Film zwrócił uwagę krytyki i zdobył nagrody na festiwalach w Cannes, São Paulo czy Rio de Janeiro. Jego Bitwa w niebie z 2005 roku została nominowana do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Film, podobnie jak debiut, wzbudził wiele kontrowersji, ale zarazem ugruntował pozycję Reygadasa jako jednego z najciekawszych młodych reżyserów Ameryki Południowej. Ukończone w 2007 roku Ciche światło podejmuje najważniejsze dla autora wątki w formie najbardziej zbliżonej do klasycznych wzorców kina metafizycznego. W 2010 roku twórca nakręcił krótki metraż To jest królestwo moje na potrzeby nowelowego filmu Rewolucja, stanowiącego zbiór wariacji młodych filmowców na temat dziedzictwa i konsekwencji rewolucji meksykańskiej. W roku 2012 na festiwalu w Cannes pokazano najnowszy jego film, Post Tenebras Lux.

Pomimo tego, że nakręcił dopiero cztery filmy pełnometrażowe, Reygadas zdołał wypracować własny styl, bazując na trudnej technice pracy z nieprofesjonalnymi aktorami (często metodą prowokowanej improwizacji) i wierze w siłę klasycznych środków kina. W wywiadach odznacza się radykalizmem, konsekwencją i klarownością refleksji nad własnymi twórczymi wyborami. Jest zwolennikiem czystej estetyki oraz intuicji i wewnętrznego wglądu jako podstawowych metod pracy reżysera.

Filmografia

1999 Max / Maxhumain / Max (short)

1999 Jeńcy / Prisioneros / Prisoners (short)

2002 Japón / Japón / Japan

2004 Filmando Batalla en el cielo

2005 Bitwa w niebie / Batalla en el cielo / Battle in Heaven

2007 Ciche światło / Stellet licht / Silent Light

2010 To jest królestwo moje / Este es mi reino / This Is My Kingdom (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

2012 Post tenebras lux / Post Tenebras Lux

Patricia Riggen

Urodziła się w 1970 roku w Guadalajarze w Meksyku. Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych studiowała reżyserię i scenariopisarstwo na Columbia University. Na początku swojej kariery nakręciła dwa obsypane nagrodami krótkie metraże – La milpa i Familly Portrait (ten drugi obraz otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu w Sundance). Jej debiut pełnometrażowy – niezależny film La misma luna – również zdobył uznanie krytyków i publiczności. Popularność wśród szerokiego (i młodszego) grona odbiorców zdobyła, realizując dla Disney Channel film familijny Lemoniada gada, który został doceniony przez Amerykańskią Gildię Reżyserów Filmowych nominacją do nagrody za najlepsze osiągnięcie reżyserskie w programie skierowanym do młodego widza. W tym roku ukończyła pracę nad kolejnym obrazem – komediodramatem Girl in Progress z Evą Mendes i Patricią Arquette w rolach głównych.

Wybrana filmografia

2002 La milpa / The Cornfield (short)

2004 Familly Portrait (doc., short)

2007 La misma luna / Under the Same Moon

2010 Piękny i ukochany / Lindo y querido / Beautiful and Beloved (segment in Rewolucja / Revolución / Revolution)

2011 Lemoniada gada / Lemonade Mouth (TV)

2012 Girl in Progress

Opracowanie: Anna Bielak, Krzysztof Świrek, Urszula Lipińska

Stopka

reżyseria: Mariana Chenillo, Fernando Eimbcke, Amat Escalante, Gael García Bernal, Rodrigo García, Diego Luna, Gerardo Naranjo, Rodrigo Plá, Carlos Reygadas, Patricia Riggen
scenariusz: Mariana Chenillo, Fernando Eimbcke, Amat Escalante, Mauricio Katz, Diego Luna, Gabriel Nuncio, Carlos Reygadas
zdjęcia: Gerardo Barroso, Andrea Borbolla
montaż: Agustín Banchero, Lucas Cilintano, Joshua Morrisroe, Mario Sandoval
muzyka: Leo Heiblum, Eduardo Gamboa, Dario González Valderrama, Andrew Grus, The Newton Brothers
obsada: Adriana Barraza, Cirillo Recio, Mónica Bejarano, Gerardo Trejo Luna, Heleanne Beltrán, Carmen Corral, Robert M. Martinez
producent: Pablo Cruz, Felipe Garcia Naranjo, Gael García Bernal, Jonathan McCoy, Rosalinda Morales, Geminiano Pineda, Arturo Sampson
produkcja: Canana Films, Instituto Mexicano de Cinematografía, Mantarraya Producciones
właściciel praw: Celluloid Dreams
język: hiszpański
barwa: kolor i cz.-b.
Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›