English
Media

Los ultimos cristeros reż. Matías MeyerLos ultimos cristeros reż. Matías Meyer
Informacje prasowe
04 czerwca 2012
Kino Meksyku na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

"Kino Meksyku", wybór kilkunastu filmów z ostatnich lat i pełna retrospektywa twórczości Carlosa Reygadasa (wraz z nagrodzonym za reżyserię na ostatnim festiwalu w Cannes Post Tenebras Lux) udowodni, że meksykańskim twórcom najbliżej dziś do tradycji minimalistycznego kina z Europy i Azji. Młodzi reżyserzy łamią podstawowe zasady scenopisarstwa, zatrudniają naturszczyków, improwizują na planie. Powstaje kino skupione na doświadczeniu codzienności, ale opowiadające o niej w sposób niejasny, często brutalnie naturalistyczne, zmuszające do szukania własnych odpowiedzi na jedynie zasugerowane pytania.

Kierunek nurtu wyznacza kontemplacyjny Carlos Reygadas (Japón, Bitwa w niebie, Ciche światło), wielka osobowość współczesnego kina. Tuż obok niego znajduje się młodszy Amat Escalante (Sangre) - obaj potrafią zachwiać równowagą widza. Nicolás Pereda, skupiony na relacjach rodzinnych, na życiu meksykańskiej klasy robotniczej, w Perpetuum Mobile miesza poczucie humoru z melancholią rozpadu i straty. Matías Meyer w anty-westernie Los ultimos cristeros w zaskakującym świetle stawia powstania katolików z początku XX w. Debiutanci: Michel Lipkes w Malaventura pokazuje ostatni dzień z życia sprzedawcy balonów z Mexico City, Daniela Schneider - autorka scenografii do filmów Reygadasa i Escalante - wyreżyserowała Cesado.

Przegląd pozwoli spojrzeć na Meksyk z różnych stron. Tematem Canícula Jose Álvareza jest rękodzieło i rytuały społeczności Totonac z Veracruz. W nowelowym Revolución trzy generacje reżyserów pokazują, co pozostało z idei meksykańskiej Rewolucji. Będzie też okazja obejrzenia filmu jednej z nielicznych przedstawicielek "kina kobiecego", Maríi Novaro - Las buenas hierbas.

"Kino Meksyku" na 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›