English
Media

Outer Space reż. Peter TscherkasskyOuter Space reż. Peter Tscherkassky
Informacje prasowe
06 czerwca 2012
Kino eksperymentalne Petera Tscherkassky’ego i Eve Heller na 12. MFF T-Mobile NH

Gościem i bohaterem retrospektywy 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (19 - 29 lipca, Wrocław) będzie Peter Tscherkassky – pochodzący z Austrii wybitny twórca eksperymentalny, tworzący przede wszystkim found footage films, czyli dzieła kompilacyjne zmontowane z istniejących już materiałów audiowizualnych, a także kurator wystaw i festiwali, wykładowca i autor publikacji poświęconych kinu eksperymentalnemu.

Wielowymiarowe, złożone dzieła Tscherkassky’ego pokazywane na dziesiątkach światowych festiwali i w prestiżowych galeriach, są realizowane tradycyjną metodą ręcznego montażu – na stole montażowym i w fotograficznej ciemni. Dla Tscherkasskiego liczy się bowiem materialność taśmy filmowej, co w czasach powszechnej digitalizacji może wydawać się anachronizmem. Jednak pracując
w niezmienny warsztatowo sposób od ponad 20 lat, reżyser używa celuloidu jako materiału, który poddaje montażowym eksperymentom, chcąc odpowiedzieć na pytania dotyczące limitów estetycznych języka filmowego.

To jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina eksperymentalnego. W swojej twórczości Tscherkassky łączy wiele najważniejszych dla austriackiej awangardy wątków – zainteresowanie materią celuloidowej taśmy, wykorzystanie materiałów archiwalnych (found footage), powtarzalność. W jego efektownych, nakręconych w rzadkiej dla kina eksperymentalnego drogiej, technice szerokoekranowej, świat przedstawiony w filmie związany jest nierozerwalnie z samym nośnikiem, na którym istnieje. Zostało to pokazane w jego najsłynniejszej pracy Outer Space, w której horror młodej dziewczyny uwięzionej w opustoszałym domu przenosi się na filmową taśmę, która zaczyna pulsować gwałtownie deformując obraz, wchodząc niejako w rolę niewidzialnego psychopaty.

We Wrocławiu zobaczymy również filmy Amerykanki związanej z wiedeńskim środowiskiem filmowym, Eve Heller. Reżyserka, wykorzystując technikę found footage, w swoich filmach skompilowanych z istniejących materiałów audiowizualnych ujawnia specyficzne właściwości zwykle czarno-białej taśmy 16 mm, choć – jak w Ruby Skin – pracuje także z kolorem. Przy tworzeniu zaskakujących metafor, poetyckich, sennych obrazów spowalnia ruch, używa rozbłysków światła, podwójnej ekspozycji, powiększonego za pomocą drukarki optycznej ziarna. Materia filmowa jest dla niej nieustannym źródłem inspiracji.

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›