English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 9
26 lipca 2012
Walka o byt kina

„Studio Karola Irzykowskiego, czyli Kocham Kino” to historia dwudziestu czterech lat zmagań idei z polską rzeczywistością. Przez całe lata 80. i 90., aż do 2005 roku, w Studiu stawiano przede wszystkim na kreatywność i niezależność. 

W zmieniającym się systemie produkcyjnym kontynuacja polityki autorskiej i tworzenia kina artystycznego coraz częściej kończyła się fiaskiem. Grupa młodych filmowców z łódzkiej i katowickiej szkoły tworzyła filmy, w których reżyserzy mogli swobodnie czerpać z innych rodzajów sztuki, tworząc nowy model kina. 

Ten niezależny system produkcji (którego etykietkę przykleja się aktualnie zbyt często) powracał do starych rozwiązań, np. funkcji kierownika literackiego, budując jednocześnie świeże spojrzenie i nową wrażliwość.

Performance, który dziś zobaczymy, będzie próbą stworzenia międzypokoleniowego dialogu. Andrzej Chyra wystąpi w roli bohatera zbiorowego. Jego postać stanowić będzie konglomerat wielu pracowników i współpracowników związanych ze Studiem. Jego rozmówczynią będzie studentka grana przez Katarzynę Michalską. Postać zainspirowana Kamilą Matuszewską, autorką pracy magisterskiej na temat działalności Studia. 

Występ zostanie wzbogacony o fragmenty filmów oraz archiwalne zapisy dźwiękowe. Scenariusz Elżbiety Tarnowskiej to kolaż pracy magisterskiej, artykułów z prasy i teksty używane podczas produkcji filmów, jak notatki, protokoły oraz zasłyszane o Studiu historie.

Założeniem performance’u jest ukazanie dwóch różnych sposobów myślenia – ludzi młodych, patrzących na dorobek zespołu z perspektywy czasu oraz tych znających specyfikę pracy wewnątrz Studia.

„Studio Irzykowskiego, czyli Kocham Kino”

Dziś, godz. 18.45, Helios 3

 

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›