English
Media
Informacje prasowe
19 lipca 2012
The Happy End - scena artystyczna 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Scena artystyczna festiwalu to seria eksperymentów wystawienniczych i performerskich, tematycznie zintegrowanych z programem filmowym tegorocznego festiwalu, realizowanych we współpracy z BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej. Na tegoroczną odsłonę sceny artystycznej, realizowaną pod hasłem The Happy End, składają się: wystawa Urwany film, prezentacja filmu Carlosa Reygadasa Serenghetti oraz gra miejska według scenariusza Katarzyny Krakowiak. Program wystaw i działań artystycznych powiązany jest tematycznie z sekcją filmową Trzecie oko i analizuje ikonografię wyczerpania, napięcia, melancholii, apokalipsy.

Uroczyste otwarcie wszystkich działań artystycznych odbędzie się w galerii BWA Awangarda przy ul. Wita Stwosza 32 w piątek 20 lipca o godz. 20:12(wstęp wolny). Tam też prezentowana jest wystawa Urwany film. Momenty kinematograficzne w sztuce polskiej, której kuratorem jest Łukasz Gorczyca (galeria Raster). Wystawa zaczyna się tam, gdzie filmy na ogół się kończą - od słów The End i napisów końcowych. Tytuł wystawy w niedwuznaczny sposób sugeruje sytuację końca, chwilowej albo ostatecznej utraty świadomości. Do tego wątku nawiązuje kilka znaczących prac prezentowanych na wystawie, w tym nowe fotografie Zbigniewa Libery. Urwany film składa się z sekwencji poświęconych różnym aspektom doświadczenia kinematograficznego, takich jak: kino, afisz, projekcja, slow motion, aktorzy i statyści, filmy mówione, czas apokalipsy. Zobaczy prace między innymi: Azorro, Agaty Bogackiej, Michała Budnego, Oskara Dawickiego, Zbigniewa Libery, Przemka Mateckiego, Zbigniewa Rogalskiego, Szymona Rogińskiego. Wystawę można zwiedzać do 23 września.

Wideoprojekcja mistrza meksykańskiego kina będzie do obejrzenia w galerii BWA Dizajn (ul. Świdnicka 2-4) od 21 lipca do 25 sierpnia. Serenghetti to najbardziej przewrotny obraz Reygadasa. Dwie kobiece drużyny piłkarskie spotykają się w hipnotyzującej rozgrywce na tle starożytnych gór. Spotkanie to staje się pretekstem dla formalnych zabiegów Reygadasa, który podczas realizacji tego zadania sięgnął po rezerwuar telewizyjnych środków wyrazu. Delikatne operacje na materiale filmowym nadają obrazowi atmosferę niesamowitości, co wpływa na epicki krajobraz, skonfrontowany z telewizyjnym dizajnem. We Wrocławiu film zostanie pokazany ze specjalnie przygotowaną ścieżką dźwiękową, w pokoju projekcyjnym pozwalającym widzowi na zmysłową konfrontację z twórczością meksykańskiego mistrza formy.

Integralną częścią sceny artystycznej festiwalu będzie gra miejska α, realizowana według scenariusza Katarzyny Krakowiak, artystki która w tym roku reprezentuje Polskę na Biennale Architektury w Wenecji. Scenariusz bazuje na wydarzeniach prawdziwych i zmyślonych, a wiedza wyniesiona z gry będzie niepewna i widmowa. Jednym z punktów, kluczowych dla dynamiki gry będzie galeria Dizajn, która na czas trwania projektu częściowo zostanie zamieniona na bazę i centrum dystrybucji materiałów związanych z grą.

W czasie trwania festiwalu galerie są czynne w godzinach 11-20, po zakończeniu festiwalu - Dizajn: pon. - pt. 11-18, sob. 11-15; Awangarda: wt. - nd. 11-18. Punkt informacyjny sceny artystycznej 12.MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w galerii BWA Dizajn.

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›