English
Po festiwalu

Marcin Kowalczyk w "Jesteś Bogiem" L. Dawida (mat. prasowe)Marcin Kowalczyk w "Jesteś Bogiem" L. Dawida (mat. prasowe)
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 3
21 lipca 2012
Ofensywa polskiego kina inaczej

Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty przyciąga nie tylko wielbicieli kina, ale także profesjonalistów, dla których to wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów w branży. Specjalnie dla nich przygotowano w tym roku projekt Polskie Dni 

Polskie Dni to zupełnie nowe wydarzenie w rozbudowującej się nieustannie branżowej części programu T-Mobile Nowe Horyzonty.

Projekt jest odpowiedzią na zgłaszane już od jakiegoś czasu potrzeby branżowych gości festiwalu, przede wszystkim zagranicznych. Z roku na rok do Wrocławia dociera ich więcej. W poprzedniej edycji było ich 400! Wszyscy zadawali organizatorom te same pytania. – Chcieli wiedzieć, w jakiej kondycji jest polskie kino i co dzieje się w nim ciekawego, kto pracuje nad czymś interesującym i z kim warto byłoby podjąć współpracę. Wychodzimy im naprzeciw – mówi Jan Naszewski, opiekun branżowych wydarzeń na festiwalu.

W Polskich Dniach weźmie udział około 150 profesjonalistów. Będą wśród nich m.in. selekcjonerzy festiwali w Cannes, Berlinie, Rotterdamie czy Karlowych Warach, agenci sprzedaży z Wild Bunch, Les Films du Losange, Hanway, MK2 czy LevelK, dystrybutorzy, producenci, przedstawiciele stacji telewizyjnych. Goście będą mieli okazję zobaczyć kilka niedawno skończonych polskich filmów, w tym „Wszystkie kobiety Mateusza” Artura Więcka „Barona”, „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida czy „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego. Przygotowano też dla nich prezentację kilku filmów w trakcie produkcji, w tym głośnego „Wałęsy” Andrzeja Wajdy, „Układu zamkniętego” Ryszarda Bugajskiego czy opowieści o najsłynniejszej cygańskiej poetce Papuszy, nad którą pracują Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze.

W programie jest też tzw. pitching kilku dopiero planowanych produkcji. Termin brzmi nieco tajemniczo, ale dla filmowców to chleb powszedni. – To standardowa w przemyśle filmowym forma prezentacji projektu służąca pozyskaniu partnerów, którzy mogliby pomóc w jego realizacji. Trwa nie dłużej niż 5–10 minut – wyjaśnia Naszewski. Goście będą oglądać, ale przede wszystkim spotykać się ze sobą, poznawać i być może umawiać na dalszą współpracę.
Organizatorzy liczą, że Polskie Dni dobrze przysłużą się polskiemu kinu. – Są festiwale, które wyłącznie prezentują filmy. My chcemy także promować polskie kino i być łącznikiem między rodzimą branżą i zagranicą – mówi Naszewski. Polskie Dni potrwają od 21 do 23 lipca.

Iwona Sobczyk 

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›