English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 4
22 lipca 2012
Rozmowy trzech Piotrów

Z możliwych form publicystycznych dotyczących twórczości jednego artysty zdecydowanie najpełniejszą i najciekawszą stanowi wywiad rzeka. Z okazji festiwalu linia filmowa wydawnictwa Korporacja Ha!art wzbogaciła się o rozmowy Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego z Piotrem Szulkinem. Książkę „Piotr Szulkin. Życiopis” można kupić podczas festiwalu.

Czytelnik w dwunastu odsłonach dostaje od autorów filozofię polskiego reżysera. Począwszy od nostalgii za cenzurą, która miała według Szulkina sporo zalet, kończąc na definicji człowieka i artysty, tworzą portret twórcy pogodzonego z własnymi słabościami i niepewnościami. Brak nowych filmów reżysera okazuje się znakiem nieustępliwości wobec współczesnego systemu produkcji. „Reżyser to jest specyficzny zawód” – czytamy. „Coś na kształt mnicha” – dodaje Szulkin, przyznając, że nigdy nie chciał angażować się w pracę producenta.

Charakterystyczny styl Szulkina związany jest przede wszystkim z osobliwym budowaniem świata jego bohaterów. Tak mocno zindywidualizowany sposób patrzenia na rzeczywistość przejawia się nie tylko w konsekwentnym budowaniu własnego kina, ale również w ocenie dokonań innych filmowców. Skrytykowane zostają zarówno filmy Andrzeja Wajdy, jak i telewizyjne produkcje drugiej kategorii.

Nie zabrakło dogłębnych analiz formalnych. W każdej z rozmów mamy do czynienia z fachową dyskusją na temat fotografii, sztuki i literatury. Aby wynieść z lektury jak najwięcej, czytelnik musi swobodnie poruszać się w historii kina.

Z rozmów wyłania się obraz Piotra Szulkina jako człowieka głęboko analizującego dzieła swoje i innych. Są to jednak oceny przemyślane, pełne zrozumienia, niejednokrotnie poprzedzone skomplikowanymi teoriami i osobistym, uczuciowym odbiorem.

Mamy dla Was trzy książki „Piotr Szulkin. Życiopis”. Aby wygrać egzemplarz, należy jutro, między godz. 12 a 13, wysłać na adres: gazeta@nowehoryzonty.pl odpowiedź na pytanie: W którym roku reżyser po raz ostatni pojawił się na ekranie jako aktor? Czekamy na Wasze zgłoszenia.

Natalia Kaniak

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›