English
Po festiwalu

Holocaust w służbie buddyzmu, czyli czechosłowacki czarny humorHolocaust w służbie buddyzmu, czyli czechosłowacki czarny humor
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 8
26 lipca 2012
Palacz w misji wyzwolenia od cierpienia

Wyobraźcie sobie połączenie Patricka Batemana z „American Psycho” i Jana Piszczyka z „Zezowatego szczęścia”. To Karl Kopfrkingl – bohater „Palacza zwłok” Juraja Herza. Filmu, który należy do „lektur obowiązkowych”, jeśli chce się poznać czeską kinematografię. 

To jeden z tych obrazów, które mimo upływu czasu – film powstał w 1968 roku – zachowały siłę rażenia. Ekranizacja przerosła literacki pierwowzór, co jest zasługą odtwórcy głównej roli. W postać Karla Kopfrkingla brawurowo wcielił się Rudolf Hrušínský, znany publiczności z wcześniejszej roli w „Dobrym wojaku Szwejku”. Kopfrkingl jest niezwykle oddanym mężem i ojcem, a rodzina jest dla niego najważniejsza. – Muszę się wami opiekować, to mój święty obowiązek – powtarza jak mantrę żonie, którą nazywa „Moja delikatna”. Dlatego niezwykle sumiennie i z oddaniem wykonuje pracę w krematorium. To coś więcej niż praca, to misja, do której zainspirowała go książka o Tybecie i buddyzmie. Uważa, że cierpienie to zło i trzeba je eliminować. Jest też przekonany, że im szybciej człowiek obróci się w proch, tym szybciej się wyzwoli i oświeci. I palacz zwłok może w tym pomóc. Dzięki niemu ciało człowieka zamienia się w proch w 75 minut, a dusza się ulatnia. Pikanterii dodaje fakt, że akcja dzieje się pod koniec lat trzydziestych. Hitler zdobywa Sudety, potem wkracza do Pragi. Kopfrkingl otrzymuje szansę „wyzwolenia od cierpienia” coraz większej liczby nieszczęśników. Na dodatek bohater utwierdza się w przekonaniu, że został uznany przez tybetańskich mnichów za kolejne wcielenie Buddy. Jak nie kontynuować misji na większą skalę?

Beata Mońka

„Palacz zwłok”

Dziś, godz. 19, Helios 4

28 lipca, godz. 10, Helios 4

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›