English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 6
23 lipca 2012
Talenty po trzykroć

Wśród nowohoryzontowych pokazów specjalnych znalazły się filmy trzech młodych reżyserów, którzy są kolejnymi laureatami dotychczasowych edycji Talentów Trójki.

Talenty Trójki to przyznawane od trzech lat przez Program 3 Polskiego Radia wyróżnienia dla młodych, zdolnych i interesujących autorów filmowych na początku ich drogi artystycznej. Wyróżnienia, które z roku na rok zyskują na znaczeniu.

O przyznaniu nagrody decyduje kapituła na podstawie opinii powołanego jury. Jednak wcześniej kandydatura musi zostać zgłoszona przez uczelnię wyższą albo instytucję kultury. Laureatami mogą zostać przede wszystkim studenci albo absolwenci szkół artystycznych. 

Zwycięzcą tegorocznej edycji w kategorii Film został Piotr Złotorowicz za dokumentalną opowieść „Smolarze” o wypalaczach węgla drzewnego w Bieszczadach, którzy żyją zgodnie z rytmem wyznaczanym przez przyrodę.

– Za niezwykłą wrażliwość i pokorę w obserwowaniu swoich bohaterów, za odkrywanie piękna i budowanie więzi emocjonalnej między bohaterami a widzem, za umiejętność stworzenia wyrazistego portretu człowieka w krótkiej filmowej formie – uzasadniała przed miesiącem werdykt Magdalena Jethon, pomysłodawczyni konkursu, szefowa Programu 3 Polskiego Radia.

Na festiwalu zobaczymy nie tylko zwycięski dokument tegorocznego laureata, ale będziemy też mieli okazję przekonać się, jak na jego tle wypadają produkcje poprzednich zwycięzców Talentów Trójki. Wśród nich byli Kuba Czekaj, nagrodzony za fabularne „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” o miłości nastoletniej dziewczynki do swojego ojca, oraz Michał Marczak ze słynnym dokumentem „Koniec Rosji”. 

Patryk Tomiczek

Pokazy specjalne: Talenty Trójki 

„Smolarze”, 

„Koniec Rosji”, 

„Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”

Dziś, godz. 19, Helios 4

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›