English

W drodze reż. Walter SallesW drodze reż. Walter Salles
Aktualności
29 lipca 2012
"W drodze" Waltera Sallesa na koniec festiwalu

Dzisiaj o 19.00 w kinie Helios odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom czterech festiwalowych konkursów. Dziś odbędą się również trzy pokazy adaptacji legendarnej książki Jacka Kerouaca W drodze. Film Waltera Sallesa będzie miał we Wrocławiu polską premierę.

Tadeusz Sobolewski: "Symbolicznym "poszukiwaniem straconego czasu", przywołaniem XX-wiecznych wolnościowych poszukiwań jest W drodze Waltera Sallesa - patchwork niezwykle intensywnych obrazów Ameryki rozpadających się na osobne epizody, to znów skupiających się, jakby podrywających do lotu.

Film o wspólnej podróży przez Amerykę zaprzyjaźnionych 20-latków, których Jack Kerouac nazwał w roku 1948 beat generation, jest nie tyle adaptacją słynnej książki Kerouaca, ile opowieścią o jej powstawaniu. Jak dzieło Prousta film kończy się w momencie, gdy krystalizuje się idea książki. Kerouac wkręca w maszynę wielometrową szpulę papieru i stawia w natchnieniu pierwsze zdania, o tym jak poznanie Deana Moriarty'ego (czyli Neala Cassady'ego) rozpoczęło "nowy rozdział jego życia, które można by nazwać życiem w drodze".

Salles naśladuje spontaniczny rytm prozy Kerouaca, kojarzony z oddechem. Fenomenalnie odtwarza materialny wygląd Ameryki roku 1947 czy 1950, tak że nie czuje się stylizacji. Wąskie, pustawe drogi, sklepiki, z których łatwo się kradnie, stacje benzynowe jak z obrazów Hoppera - wszystko to wydaje się czymś naturalnym."

Tadeusz Sobolewski: W drodze. Kerouac, mafia polityków i milion bezrobotnych ("Gazeta Wyborcza")

W filmie występują gwiazdy amerykańskiego kina: Garrett Hedlund, Sam Riley, Kristen Stewart, Amy Adams, Kirsten Dunst i Viggo Mortensen.

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›