English
Media
Informacje prasowe
26 czerwca 2012
Znamy szczegóły programu 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty – największe wydarzenie filmowe w Polsce – odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-29 lipca 2012. Zostanie pokazanych 469 filmów, w tym 226 pełnometrażowych. 160 filmów będzie miało swoje polskie premiery.

Festiwal w dniu 19 lipca otworzy pokaz nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes Miłości Michaela Hanekego ze znakomitymi kreacjami Jean-Louisa Trintignant i Emmanuelle Rivy. Drugim filmem, który zostanie pokazany w dniu otwarcia, będą Bestie z południowych krain Behna Zeitlina, sensacja festiwalu Sundance (główna nagroda) i Cannes (Złota Kamera za najlepszy debiut). To fascynujące wizualnie połączenie realistycznej opowieści, kina fantasy i baśni. W tym roku w dniu otwarcia pokazany zostanie również trzeci film – chilijski Rok tygrysa Sebastiána Lelio, autora nagrodzonej podczas 6. edycji festiwalu Świętej rodziny. Filmem zamykającym festiwal będzie W drodze Waltera Sallesa – adaptacja kultowej powieści Jacka Kerouaca, która stała się biblią bitników.

Najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jak zwykle będą jego konkursy. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zobaczymy dwanaście niekonwencjonalnych filmów, pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. O nagrody rywalizować będą między innymi przedstawiciele znakomicie rozwijającej się kinematografii chilijskiej – Lato José Luisa Torresa Leivy i Od czwartku do niedzieli Domingi Sotomayor, kataloński laureat festiwalu w San Sebastian Podwójne ślady Isaki Lacuesty, Mondomanila filipińskiego kontestatora Khavna de La Cruza, dramat psychologiczny z genialną kreacją ubiegłorocznej laureatki Oscara Melissy Leo Francine Briana M. Cassidy i Melanie Shatzky, oraz Francophrenia w reżyserii Iana Oldsa i gwiazdy amerykańskiego kina Jamesa Franco.

Pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą ubiegały się o laury w Międzynarodowy Konkursie Filmy o Sztuce. Wśród dzieł konkursowych znalazły się między innymi: Jutro Andreia Gryazeva o anarchistycznej, rosyjskiej grupie artystycznej Voina, Turning opowiadający o eksperymentalnym projekcie zespołu Anthony and the Johnsons oraz amerykańskiego wideo-artysty Charlesa Atlasa, Zamknij się i graj o ostatnich dniach legendarnego zespołu LCD Soundsystem, czy też Pokój 237 Rodneya Aschera – błyskotliwa, wielopiętrowa interpretacja kultowego Lśnienia Stanleya Kubricka.

Podczas festiwalu odbędą się także konkursy polskich filmów krótkometrażowych i europejskich filmów krótkometrażowych.

W programie festiwalu znajdą się ponadto stałe sekcje, wśród nich Panorama – dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach. Wydarzeniem będą pokazy nowego filmu rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu, laureata Złotej Palmy za 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni. Za wzgórzami zostało nagrodzone w Cannes za scenariusz oraz kreacje aktorskie. We Wrocławiu zobaczymy również najbardziej szalony film canneńskiego konkursu – Holy Motors Leosa Caraxa, jednego z najbardziej tajemniczych twórców francuskiego kina. To surrealistyczna opowieść o kinie i Paryżu, który staje się miejscem kolejnych wcieleń bohatera filmu. W rolach głównych występują Denis Lavant, Michel Piccoli, Eva Mendes i Kylie Minogue. W Panoramie zobaczymy także najnowsze filmy innych osobowości światowego kina – Xaviera Dolana (Na zawsze Laurence), Abbasa Kiarostamiego (Like Someone in Love), Guya Maddina (Dziurka od klucza z Isabellą Rossellini), Giorgosa Lanthimosa (nagrodzone za scenariusz w Wenecji Alpy), Chantal Akerman (Szaleństwo Almayera), Zeki Demirkubuza (premiera światowa Podziemia), Apichatponga Weerasethaluka (Mekong Hotel).

Od tego roku na festiwalu polskie kino pokazywane będzie w sekcji Gdynia we Wrocławiu przygotowanej we współpracy z Gdynia Film Festival. Na galowych pokazach zaprezentowane zostaną filmy wybrane przez dyrektora Gdynia Film Festival, Michała Chacińskiego. W programie tej sekcji znajdą się między innymi Sekret Przemysława Wojcieszka, W sypialni Tomasza Wasilewskiego, Jesteś Bogiem Leszka Dawida, Mój rower Piotra Trzaskalskiego. Wszystkie tytuły zaproszone do Wrocławia miały swoją premierę w głównym konkursie festiwalu filmów polskich w Gdyni.

Na festiwalu odbędzie się polska premiera nagro­dzonego przez publiczność tegorocznego Berlinale dokumentu Matthew Akersa Marina Abramović: artystka obecna. Film pokazuje życie i twórczość Abramović przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku. Pokazy filmu 20, 21, 27 i 28 lipca. Bilety w cenie 20 zł już w sprzedaży na www.nowehoryzonty.pl

We Wrocławiu zobaczymy pięć retrospektyw mistrzów światowego kina: Ulricha Seidla, Carlosa Reygadasa, Dušana Makavejeva, awangardowego twórcy found footage films Petera Tscherkassky’ego oraz mistrza polskiej animacji Witolda Giersza. Bohaterowie retrospektyw będą gośćmi festiwalu.Seidl tojeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych twórców europejskiego kina, autor nagradzanych Upałów i Import/Export oraz wybitnych dokumentów. Jego najnowszy film, pokazywany w konkursie głównym w Cannes Raj: miłość – okrutna satyra na temat złudnego szczęścia – będzie miała we Wrocławiu polską premierę. Reygadas to filmowy mistyk i poeta, jeden z najważniejszych przedstawicieli współczesnego kina meksykańskiego. Za Post Tenebras Lux otrzymał nagrodę za reżyserię w Cannes. Film także będzie miał polską premierę na wrocławskim festiwalu. Makavejev to najwybitniejszy jugosłowiański reżyser, nazywany „Godardem Europy Wschodniej”, twórca ponadczasowych alegorii, wyśmiewających faszyzm oraz komunizm – Sweet Movie i W.R. – tajemnic organizmu. To pierwsza retrospektywa jego twórczości w Polsce.

Tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kina Meksyku. Zobaczymy 16 produkcji zrealizowanych w ostatnich latach, między innymi filmy Amata Escalante, Nicolása Peredy, Matíasa Meyera czy Michela Lipkesa. Indywidualny styl tych reżyserów ukształtował myślenie o współczesnym kinie meksykańskim, które jest obecnie jednym z najciekawszych filmowych zjawisk na świecie.

Wydarzeniem festiwalu będzie przegląd mockumentów, czyli filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do stworzenia nieistniejącej rzeczywistości. Zobaczymy 22 filmy, w tym: Oto Spinal Tap Roba Reinera, Kronikę wypadków Peter Greenawaya, Zapomniane srebro Petera Jacksona, Człowiek ugryzł psa Rémy’ego Belveaux i André Bonzela, czy Być jak Michael Madsen Michaela Mongillo.

We Wrocławiu zobaczymy 39 filmów zrealizowanych w powstałym w 1981 roku legendarnym Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego. W programie filmy Mariusza Trelińskiego, Marka Koterskiego, Jana Jakuba Kolskiego, Leszka Wosiewicza, Wiesława Saniewskiego czy Piotra Łazarkiewicza.

W ramach sekcji Nocne szaleństwo zostaną zaprezentowane filmy z gwiazdami muzyki rockowej, pop i hip-hop. W Re-mixed. Ze sceny na ekran obejrzymy między innymi: animowany zespół The Beatles w kultowej Żółtej łodzi podwodnej George’a Dunninga, Davida Bowie w klasyce fantasy Labirynt Jima Hensona, czy Beyoncé w hip-hoperze Carmen Roberta Townsenda.

W sekcji The Happy End – obrazy końca świata zobaczymy filmy pokazujące alternatywne do kina popularnego końce świata, jak Legenda Kaspara Hausera Davide Manuliego – wystylizowany, deliryczny technowestern z Vincentem Gallo, postpunkowy Skarb wyspy suk F.J. Ossanga oraz inspirowany zapiskami Ludwiga Wittgensteina MS 101 Karola Radziszewskiego.

Pełny program tegorocznego festiwalu zostanie ogłoszony na stronie internetowej festiwalu 29 czerwca o godz. 12.00. Sprzedaż biletów na seanse filmowe na stronie internetowej festiwalu www.nowehoryzonty.pl od 6 lipca o godz. 12.00.

Więcej informacji 

PR Manager festiwalu:
Marcin Pieńkowski
marcin.pienkowski@snh.org.pl
tel. 600 534 978

Materiały graficzne pod adresem:
ftp://nowehoryzonty.pl
hasło i login: press

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›