English
Program 2012

Pontypool reż. Bruce McDonaldPontypool reż. Bruce McDonald
Nowe Horyzonty Języka Filmowego

Dlaczego to jest tak pocięte? Skąd się wziął ten szum? Jak zrobili tę grę barw? A przede wszystkim: po co? Jaki ma to związek z treścią? Jak ostatnio zmieniła się forma? Główną ideą cyklu edukacyjno-dyskusyjnego Nowe Horyzonty Języka Filmowego jest przyjrzenie się jego przemianom na przestrzeni minionej dekady.

Nowe Horyzonty Języka Filmowego już od czterech lat ukazują kulisy formy filmowej i ujawniają tajniki warsztatu poprzez pokazy, prelekcje i spotkania z twórcami. Po montażu, zdjęciach i scenografii przyszła kolej na dźwięk. 10 starannie dobranych i specjalnie na festiwal sprowadzanych filmów pokazuje kluczowe problemy klasycznego i współczesnego traktowania tej warstwy. Wyjątkowo programowi NHJF będzie towarzyszyła polska premiera przełomowej książki Audio-wizja francuskiego kompozytora i filmoznawcy, Michela Chiona.

Sekcję otworzy arcydzieło Jacquesa Tati, Play Time z wieloma dźwiękowymi gagami i anegdotami. Wyjątkowo też pokazane będą dwa filmy z lat 80., alegoryczne polskie SF Golem Piotra Szulkina i kultowy film o industrialu zderzonym z muzakiem, Decoder Muschy i Klause Maecka - oba z udziałem twórców. Do Wrocławia przyjadą również: Jonathan Weiss, autor awangardowej Wystawy potworności na podstawie J. G. Ballarda (autora Crash) oraz Ghassan Salhab, libański reżyser tajemniczej Góry. W filmach tych dyskutowane będą: asynchroniczny montaż obrazu i dźwięku, rola odgłosów spoza kadru. W innych z kolei ujawnią się: akuzmonium (Pontypool Bruce McDonalda), szum fundamentalny (Niewinność Lucile Hadzihalilovic), perspektywa słyszenia (Tu... albo tam? Siu Pham), voice over i naturalny ambient (Odgłosy robaków... Petera Liechtiego). Wreszcie ostatnim szczególnym pokazem będzie Róża Wojtka Smarzowskiego z udziałem wielokrotnie nagradzanego reżysera dźwięku, Jacka Hameli.

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›