English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 6
23 lipca 2012
Studio jak kawał historii polskiego kina

Nieistniejące już Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego to fenomen trudny dziś do wyobrażenia. Na festiwalu przypomniane zostaną filmy zrealizowane w nim przez niemal ćwierćwiecze.

W chwili jego startu młodzi naówczas filmowcy starali się sobie pomagać na wszelkie możliwe sposoby, a przecież jako reżyserzy byli dla siebie konkurencją. Połączyła ich jednak idea tworzenia kina ambitnego, autorskiego, kina, które potrafi opowiedzieć o tym, co w życiu najważniejsze.

Dziś Studio im. Irzykowskiego to kawał historii polskiego filmu, a młodzi twórcy wchodzący w świat kinematografii mogą tylko zazdrośnie spoglądać w stronę starszych kolegów. Bo ci na początku lat 80. mieli siłę i odwagę, by stanąć przeciw wszystkim i powołać do życia studio, które stało się alternatywą dla ówczesnej polskiej produkcji. Trudno sobie wyobrazić, o jakie filmy byłaby uboższa polska kinematografia, gdyby nie pomysł na taki rodzaj współdziałania. 

Absolwenci łódzkiej i katowickiej szkoły na początku lat 80. skupili się wokół Janusza Kijowskiego i przekonali go, że jest możliwa realizacja filmów wartościowych, będących alternatywą dla coraz bardziej komercjalizującej się polskiej produkcji. To właśnie ze studiem przez lata byli związani Tomasz Lengren, Andrzej Titkow, Marek Koterski, Mariusz Treliński, Robert Gliński, Piotr Łazarkiewicz, Łukasz Wylężałek i wielu innych. W nim otrzymali możliwość debiutu, bez ograniczenia tematyką czy metrażem celuloidowej taśmy. 

Studio przestało istnieć w 2005 roku, a ostatnim filmem w nim wyprodukowanym była „Warszawa” Dariusza Gajewskiego. Także i ją mają szansę zobaczyć widzowie tegorocznego festiwalu. Podobnie jak ponad 30 innych tytułów. Do końca 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będą prezentowane w kinie Helios, w salach 2 i 4.

Marcin Mońka

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›