English
Varia

Nad rzeką, której nie ma reż. A. BarańskiNad rzeką, której nie ma reż. A. Barański
Ciekawostki z przestrzeni NH
28 czerwca 2012
Piotr Marecki o Czyczu i polskich filmowcach

Piotr Marecki, jeden z założycieli Restartu, think tanku polskiego kina, pracującego na rzecz jego zmiany (powstał 31 lipca 2010 podczas MFF Nowe Horyzonty), autor m.in. wywiadów-rzek z Andrzejem Żuławskim (2008, wspólnie z Piotrem Kletowskim), Andrzejem Barańskim (2009) i Grzegorzem Królikiewiczem (2010, wspólnie z Piotrem Kletowskim), napisał książkę Czycz i filmowcy, czyli przyliteracki status polskiego kina (Korporacja Ha!art).

Według prozy Stanisława Czycza (1929-1996) polscy filmowcy (Andrzej Barański, Andrzej Titkow, Stanisław Latałło) zrealizowali aż cztery filmy, zaś w końcówce lat 70. scenariusz do wymarzonego przez siebie filmu o Andrzeju Wróblewskim zamówił u niego Andrzej Wajda (ostatecznie film ten nie został zrealizowany).

Prof. Jerzy Jarzębski: "Książka jest próbą opisania pewnej formacji pokoleniowej i społeczno-politycznej, która była już uprzednio opisywana, ale w nieco innej konfiguracji: w zestawieniu, powiedzmy: Bursa, Hłasko, Polański, Komeda, Głowacki nacisk padał raczej na kontestację i poetykę skandalu, a następnie - na światowy sukces kontestatorów.

Jeśli do Bursy doczepimy ciąg nazwisk złożony z Czycza, Latałły, Titkowa i Barańskiego, okaże się, iż kontestacja może mieć charakter znacznie bardziej kameralny i osobisty, a zamiast międzynarodowego sukcesu pojawi się "prowincjonalność" i wycofanie z wielkiego świata jako świadomie wybrany los. Inna też będzie - i to zdecydowanie - poetyka dzieł tworzonych przez tego rodzaju artystów. Stylistyczną drastyczność i prowokacje zastąpi w nich pierwiastek liryczny i sentymentalny - tak świetnie widoczny w filmie Nad rzeką której nie ma Barańskiego. Jednocześnie postawa wycofania nie wyklucza bynajmniej bezkompromisowej oceny politycznego systemu, który panował w Polsce."

Polecamy!

O książce

Łukasz Maciejewski: Nad rzeką, której nie ma. Filmowe adaptacje prozy Stanisława Czycza ("Dekada Literacka")

Polecamy też polskie akcenty w programie 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: przegląd filmów zrealizowanych w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego, przeżywającym swój złoty okres w latach 80., tworzącym odważną, artystyczną alternatywę dla coraz bardziej skomercjalizowanej polskiej kinematografii oraz cykl "Gdynia we Wrocławiu", wybór najnowszych polskich produkcji dokonany przez dyrektora Gdynia Film Festival, Michała Chacińskiego.

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›