English
Dušan Makavejev

Sweet Movie reż. Dušan MakavejevSweet Movie reż. Dušan Makavejev
Ciekawostki z przestrzeni NH
09 lipca 2012
Summa kontestacji. Jakub Majmurek o Dušanie Makavejevie

W najnowszym numerze tygodnika "Przekrój" Jakub Majmurek podsumowuje twórczość bohatera retrospektywy 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, Dušana Makavejeva, pisze m.in.:

"Kontrowersyjne filmy Dusana Makavejeva, bohatera retrospektywy na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, są zapisem wzlotu i upadku europejskiej kontestacji widzianej z peryferyjnej, jugosłowiańskiej perspektywy. (...)

O ile "W.R." skazał Makavejeva na wygnanie z Jugosławii, o tyle jego pierwszy film emigracyjny - pochodzący z 1974 r. "Sweet Movie" - zablokował mu z kolei płynne wejście w instytucje zachodniej produkcji. Film można odczytywać jako podsumowanie wątków kina kontestacji. Jednak nawet jak na zachodnie standardy był tak mocny i kontrowersyjny, że wywołał głębokie zmieszanie u zwolenników reżysera.

"Słodki film" od początku przypomina sen, ma luźną strukturę fabularną, oniryczne fragmenty przeplatane są archiwalnymi częściami dokumentalnymi.

Makavejev przygląda się Europie czasów kontestacji przez figury dwóch kobiet: Miss Kanady i Anny Planety. Pierwsza wygrywa wybory na najpiękniejszą dziewicę świata organizowane przez amerykańskiego milionera Mr Kapitała. Zostaje jego żoną, jednak w noc poślubną nie dochodzi do konsumpcji związku. Wielki, złoty penis milionera jest jedynie w stanie wyprodukować potok złotego moczu oblewającego dziewczynę. Milioner gnębi ją i bije, a ona uwodzi jego ochroniarza i ucieka z nim do Europy. Tam w końcu trafia do dziwnej komuny, której członkowie usiłują oduczyć się "dyscyplin ciała", narzuconych przez kulturę Zachodu. Nie myją się, w brudzie oddają się wolnej miłości i takim czynnościom jak spożywanie własnych odchodów. Dziewczyna zostaje częścią wspólnoty, jednak udział w niej nie przynosi wyzwolenia, tylko katatonię.

Druga bohaterka pływa po kanałach Amsterdamu łodzią z głową Marksa na dziobie. Uwodzi seksualnie kręcące się wokół jej łodzi dzieci i młodego, radzieckiego marynarza - którego w końcu morduje. Fragmenty z jej udziałem montowane są z archiwalnymi materiałami pokazującymi ekshumację zwłok polskich oficerów pomordowanych w Katyniu."

Jakub Majmurek: Kronikarz pragnienia ("Przekrój", 9.07.2012)

Polecamy!

Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›