English
Seanse
26 lipca, 19:00
30 lipca, 13:00
Pokazywany w Mały krajobraz ze śniegiem razem z:
Alicja w Odczarowanej Krainie, In Absentia, Maska, Stille Nacht I (Dramolet), Stille Nacht II (Czy wciąż jesteśmy małżeństwem?), Stille Nacht III (Opowieści z wiedeńskich lasów), Stille Nacht IV (Can’t Go Wrong Without You)
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
128
46
55
wyświetlanie: wszystkie
Grzebień (Z muzeów snu)
The Comb (From the Museums of Sleep)
reż. The Quay Brothers / Wielka Brytania 1990 / 18’
napisy: polskie i angielskie

Opis filmu

Przed Instytutem Benjamenta Quayowie kilkakrotnie wyprawiali się w świat Roberta Walsera – w Stille Nacht I (Dramolecie), Stille Nacht III (Opowieściach z lasku wiedeńskiego) i Grzebieniu. Grzebień to ich pierwsza przymiarka do Jakoba von Guntena (pod koniec lat 80. Quayowie wciąż nie byli pewni, czy uda im się zrealizować pełnometrażową wersję, rozważali też łączoną wersję aktorsko-lalkową). Podkreślili w niej podstawowy, bajkowy schemat relacji między głównymi bohaterami powieści Walsera – Jakubem-księciem, Lisą-śpiącą królewną i Johannesem Benjamenta (tu: ogrem, strażnikiem królewny, wygrażającym księciu sękatym palcem). Na ścieżce dźwiękowej, oprócz muzyki Lecha Janowskiego, słychać szeptaną, wielojęzyczną „narrację” Witolda Szejbala. Jak pisała Laura U. Marks, w podejściu do przedmiotów „wiele łączy Quayów z Walserem, którego stosunek do rzeczy był nie tyle fetyszystyczny, co animistyczny. W jego utworach przedmioty są obdarzone własnym życiem, którego nie zawdzięczają kontaktowi z ludźmi, ale posiadają je z natury”. Kto zatem śni w Grzebieniu? „Śpiąca królewna” czy tytułowy grzebień?

 

Jakub Mikurda

Informacje o reżyserach

Ur. w 1947 roku w Filadelfii, USA. Są bliźniakami. Studiowali w Filadelfii, kontynuowali naukę w Royal College of Art w Londynie, gdzie w latach 70. reżyserowali swoje pierwsze krótkie metraże. W latach 80. produkowali reklamówki telewizyjne (dla Honeywell, Walkers Crisps i Dulux Wood Protection), wideoklipy (najsłynniejszy - do piosenki Petera Gabriela Sledgehammer) i animacje, które przyniosły im popularność - Gabinet Jana Švankmajera, Ulica krokodyli. W 1995 odbyła się premiera ich pierwszego filmu fabularnego Instytut Benjamenta, nagrodzonego Bronze Horse w Sztokholmie oraz nagrodą jury na festiwalu Fantasporto. Kolejny pełnometrażowy film aktorski braci to Stroiciel trzęsień ziemi. W swojej twórczości inspirują się literaturą, szczególnie prozą Bruno Schulza, ostatnio Stanisława Lema.

Stopka

reżyseria: The Quay Brothers
barwa: kolor
Moje NH
Strona archiwalna 12. edycji (2012 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2012
PWŚCPSN
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›